A A+ A++

W najbliższy weekend 9-10 marca na deskach tyskiego Teatru Małego odbędzie się premiera spektaklu ruchowego „Pies, który jeździł koleją” w reżyserii Anieli Kokoszy i Pauliny Giwer – Kowalewskiej. Najnowsza produkcja opiera się na motywach opowiadania Romana Pisarskiego i przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 8 lat, choć każdy z nas może odnaleźć w nim coś dla siebie.

Celem przedstawienia jest oswojenie myśli o nieuchronności zmian zarówno otaczającego nas świata, jak i relacji. To także historia o wkraczaniu w zupełnie nowe rzeczywistości i kreowaniu swojego życia. Jak pisała Hanna Krall „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm (…). Zwłaszcza nieobecność” – właśnie dlatego na scenie rozegra się akcja, która skłoni do zastanowienia się nad przemijaniem stanu rzeczy, przeszłością i przyszłością, a także tym, co zostaje w nas po stracie czegoś, co było niejako oczywiste, naturalne. Obraz zaprezentowany na scenie ma skłonić do indywidualnej interpretacji i współodczuwania, które w młodym wieku może być skomplikowane. W końcu etap dojrzewania to czas niezrozumiałych początkowo zmian w sferze fizycznej, ale też psychicznej.

– Zrobiłyśmy spektakl z niewielką, ale jednak obawą o smutek, który zazwyczaj przyporządkowujemy światu dorosłych. Trudno go tu uniknąć, choć obok zadumy, wrażliwej refleksji i akceptacji nie musi jawić się czernią. Może być ledwie szary… Powstał spektakl zapraszający i traktujący widza serio. Powstał spektakl oparty o ciało – mój ulubiony przekaźnik. Powstał też z myślą i pragnieniem, by dla kogoś okazał się przygodą – mówi Aniela Kokosza, reżyserka i choreografka „Psa, który jeździł koleją”.

– Strata jest stałym elementem życia, czymś naturalnym, a jednak w powszechnej opinii kojarzy się negatywnie. W ramach pracy nad spektaklem chcemy stratę oswoić. Kiedy coś tracimy zyskujemy przestrzeń na coś innego. Kiedy stratę zaakceptujemy możemy iść dalej. Do akceptacji wiedzie długa droga. Droga ta w psychologii nazywana jest procesem przeżywania żałoby. Proces ten za pomocą słowa, a przede wszystkim ruchu rekonstruujemy na scenie, aby pokazać, że nawet z najcięższej sytuacji można wyjść. Zapraszam do naszej podróży i młodsze, i starsze osoby – zapowiada Monika Czajkowska, autorka scenariusza i dramaturżka spektaklu.

OBSADA:

  • Malwina Czekaj
  • Aleksandra Kądziołka
  • Judyta Pakulska

TWÓRCZYNIE:

  • Aniela Kokosza i Paulina Giwer – Kowalewska (Kolekttacz) – reżyseria, choreografia
  • Monika Czajkowska – dramaturgia, scenariusz
  • Joanna Piwowar – Antosiewicz – muzyka
  • Agnieszka Nowacka – scenografia, światło
  • Julia Kromolicka – kostiumy

PREMIERA  / 9 i 10 marca, godz. 15:00 / Scena Kameralna

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJelenia Góra: Policja na wojnie z agresją na drogach
Następny artykułPodkarpaccy terytorialsi na szkoleniu ogniowym z Amerykanami [ZDJĘCIA]