A A+ A++

Sprawdź, jakie samochody są niezawodne i co wpływa na ich jakość? Poznaj nowoczesne systemy bezpieczeństwa oraz wyniki niezależnych testów

Materiał sponsorowany przez Mazda Motor Corporation

Sprawnie porusza się po każdej nawierzchni, jest wsparciem dla kierowcy w każdych warunkach drogowych i zabezpiecza wszystkich pasażerów podczas wypadku. Niezawodny samochód będzie najlepszym towarzyszem każdej podróży. Sprawdzi się nie tylko w testach zderzeniowych, ale też rankingach awaryjności, czy analizach zabezpieczeń antykorozyjnych. Sprawdź, na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając niezawodny samochód.

Niezawodne auto, czyli jakie? Co wpływa na niezawodność samochodu?

Niezawodne samochody to takie, na które możemy liczyć w każdych warunkach zastanych na drodze. Będą więc umożliwiały sprawne poruszanie się zarówno po zakorkowanym mieście i jego ciasnych uliczkach, jak i po nieutwardzonych drogach, czy autostradzie. Liczyć się będzie dynamika jazdy oraz przyczepność, na które wpływ będą miały: zastosowany rodzaj napędu, silnik, ale też zawieszenie oraz sztywność konstrukcji. Kierowcę powinny wspierać zaawansowane systemy bezpieczeństwa i hamowania. Warto też zwrócić uwagę na intuicyjny projekt wnętrza i systemów elektronicznych.

Znaczenie będzie miała też ochrona przed korozją. Może ona nie tylko wpłynąć na estetykę, ale przyczynić się do zniszczenia różnych układów w samochodzie. Konsekwencją może być poważna awaria, a taka degradacja metalowych części może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dlatego niezawodny samochód będzie dobrze zabezpieczony przed korozją. Warto szukać modeli, których lakier jest ocynkowany, a podwozie pokryte ochronną warstwą wosku. Niektórzy producenci oddają nawet wgląd w ekspertyzy swoich blach.

Sprawdź analizę warszawskiego Instytutu Lotnictwa w kwestii zabezpieczeń antykorozyjnych Mazdy>>

Typowe i innowacyjne systemy bezpieczeństwa w samochodach

Nie sposób mówić o niezawodności, nie wspominając o bezpieczeństwie. Nowoczesne samochody są wyposażone już nie tylko w podstawowe systemy lub ich udoskonalone wersje, ale też innowacyjne technologie, mające stanowić wsparcie dla kierowcy i ochronę dla wszystkich uczestników ruchu. Bierze się pod uwagę systemy bezpieczeństwa czynnego (zapobiegania wypadkom) i biernego (minimalizowania szkód). Nawet w tych typowych można znaleźć lepsze i gorsze rozwiązania:

·       Pasy i poduszki bezpieczeństwa

Chociaż bez takich zabezpieczeń nie wyobrażamy sobie nowoczesnego auta, niektóre modele oferują lepsze rozwiązania, np. w postaci inteligentnych pasów bezpieczeństwa wyposażonych w technologię błyskawicznych napinaczy oraz zaawansowanych ograniczników obciążenia. Dzięki nim system działa szybciej i sprawniej, ale też o wiele wygodniej, bo zoptymalizowany został poziom ucisku na ciało.

W przypadku poduszek powietrznych liczy się niezawodny system kontrolowania ich uruchomienia. Przykładowo w Mazdzie odpowiada za to cyfrowy sterownik systemów bezpieczeństwa. Pobiera on sygnały z czujników, które znajdują się m.in. w fotelach i pirotechnicznych napinaczach pasów oraz w różnych częściach auta. Warto zwrócić uwagę na ilość poduszek powietrznych. W przykładowej Mazdzie stosuje się ich minimum 6.

·       ABS

System ten służy do wykrywania nieprawidłowości w ruchu kół. Kiedy je zauważy, uruchamia układ hamulcowy i hamowanie pulsacyjne, aby nie dopuścić do wpadnięcia w poślizg. Jakość monitorowania prędkości obrotowej kół będzie miała wpływ na bezpieczeństwo i niezawodność auta.

·       Układ wspomagania hamowania

Warto sprawdzić, jak wygląda wspomaganie hamowania w samochodzie. W nowoczesnych modelach znajdziemy system EBA z czujnikami pod pedałem gazu. Kiedy dojdzie do sytuacji awaryjnej, system wykryje zagrożenie i zwiększy siłę hamowania, podnosząc ciśnienie w układzie hamulcowym.

·       Kontrola ciśnienia w kołach

Czujniki mogą znajdować się także w wentylach kół. Potrafią wykryć i zasygnalizować kierowcy spadek ciśnienia, który mógłby skutkować wypadkiem.

·       Oświetlenie – system adaptacyjnego oświetlenia

Niezawodne auto poprowadzi nas bezpiecznie nawet po zmroku po krętych, źle doświetlonych drogach. Najlepsze wyposażone są w matrycowe reflektory diodowe, których powierzchnia złożona jest z kilku modułów. Dzięki dodatkowemu systemowi adaptacyjnego oświetlenia, poszczególne części reflektora mogą dopasowywać natężenie światła do wykrytych warunków.

Producenci samochodów inwestują w dodatkowe systemy bezpieczeństwa oparte na innowacyjnych rozwiązaniem. Przykładem może być i-Activsense, w skład którego wchodzi m.in. wymienione wyżej zaawansowane oświetlenie, adaptacyjny tempomat MRCC, asystent utrzymania pasa ruchu LAS (ostrzega przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu), system rozpoznawania znaków drogowych TSR oraz system regulujący prędkość na podstawie analizy sytuacji na drodze. Ponadto warto szukać technologii samodzielnego hamowania awaryjnego – Smart City Brake Support.

Testy i rankingi niezawodności  oraz gwarancja – Mazda liderem testu Consumer Report 2020

Potwierdzeniem niezawodności marek lub wybranych modeli samochodów mogą być niezależne testy i rankingi. Jednym z nich jest Consumer Report, który tworzy listę najbardziej zaufanych producentów aut. W 2020 roku z wynikiem 83 punktów pierwsze miejsce zdobyła Mazda (jej konkurenci uzyskali kolejno: 74 i 71 punktów). Badania oparto na wynikach testów: zderzeniowych i drogowych, systemów bezpieczeństwa, satysfakcji kierowców i czynników określających sprawność funkcjonowania (sprawdzane jest 17 czynników).

Miarodajny może być też niezależny test Euro NCAP (ang. European New Car Assessment Programme), który ocenia bezpieczeństwo pojazdów. Oceniane jest bezpieczeństwo bierne podczas testów zderzeniowych. Badacze zwracają uwagę na kilka komponentów: wyniki w zderzeniu czołowym, bocznym, z udziałem pieszego lub w przypadku uderzenia w słup. Wyniki podawane są w skali od 1 do 5 gwiazdek oraz procentowo w zależności od kategorii. Najwyższą notę uzyskał m.in. model Mazda CX-60 i hybrydowa Mazda MX-30 R-EV z napędem elektrycznym wspomaganym przez silnik Wankla.

Producenci pewni niezawodności swoich samochodów będą oferować również ich gwarancję. Warto szukać tej przedłużonej, np. w Mazdzie zamiast 3-letniej, mamy 6-letnią (lub do 150 tysięcy kilometrów). Ponadto otrzymujemy jeszcze 12-letnią gwarancję na perforację blach w wyniku korozji, 3-letnią na powłokę lakierniczą oraz 2-letnią na oryginalne części.

Materiał sponsorowany przez Mazda Motor Corporation

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułМомент підпалу дверей військкомату в Санкт-Петербурзі потрапив на відео
Następny artykuł3100 zł. Podniesiono kwotę ważnego świadczenia [01.08.2023]