A A+ A++

– Nutria to obcy gatunek inwazyjny, który do naszego środowiska naturalnego został uwolniony przypadkowo – w wyniku ucieczki z hodowli. Gatunek ten trafił do Europy z Ameryki Południowej na początku XX wieku jako zwierzę futerkowe – czytamy na stronie RDOŚ.

Populacja nutrii w naszej strefie klimatycznej była do niedawna pod kontrolą. Powodowały to mroźne zimy, które powodowały nie tylko większą śmiertelność gatunku, ale również brak pożywienia, w efekcie czego zwierzęta nie mogły rozmnażać się na dużą skalę.

Obecne łagodne zimy wpływają jednak pozytywnie na przeżywalność nutrii. Z tego też powodu ich populacja znacznie się zwiększyła, w tym w Jaworznie – zwierzęta można spotkać w Byczynie. Ma na to również wpływ dokarmianie tych zwierząt – lokalnej atrakcji, przez nieświadomych mieszkańców i turystów. Skutkiem ubocznym jest zwiększenie się populacji szczurów, żywiących się pozostałymi resztkami.

W sprzyjających warunkach nutrie rozmnażają się przez cały rok, a po ciąży trwającej 127-138 dni rodzi się 2-9 młodych, które osiągają dojrzałość płciową po 3-10 miesiącach – podaje RDOŚ.

Nutrie szczególne zagrożenie stanowią dla ekosystemów bagiennych i podmokłych. Dodatkowo, niszczenie roślinności wodnej przez nutrie może spowodować zmniejszenie możliwości gniazdowania zagrożonych gatunków ptaków.

Ponadto zwierzęta uszkadzają wierzchnią warstwę gleby, doprowadzając do uszkodzeń infrastruktury drogowej, podkopami mogą wpływać na destabilizację skarp rzek, co przekłada się na ryzyko wystąpienia podtopień.

Gatunek wyrządza poważne szkody poprzez drążenie nor w brzegach rzek, tamach, zaporach i wałach ziemnych. Ponieważ żeruje również na korzeniach i podziemnych kłączach roślin, powoduje destabilizację wierzchniej warstwy gleby, a następnie jej erozję. Uszkadzanie skarp rzecznych może prowadzić do lokalnych podtopień, a destabilizacja gleby do szkód w infrastrukturze drogowej. W konsekwencji obecność nutrii w naszym środowisku może przekładać się na zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.

– Gatunek na terenie Polski zakwalifikowany został do grupy IGO (Inwazyjnych Gatunków Obcych) podlegającej szybkiej eliminacji. Dlatego RDOŚ Katowice przy wsparciu lokalnych samorządów planuje podjęcie działań polegających na odłowieniu osobników – czytamy na stronie RDoś.

Rozwiązania problemu są dwa – uśmiercenie zwierząt lub przekazanie do azylu, który posiada zezwolenie na przetrzymywanie nutrii. Jak w przypadku jaworznickiej populacji nutrii zdecydują się postąpić RDOŚ z urzędem miejskim – jeszcze nie wiemy.

źródło: RDOŚ Katowice

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe linie, częstsze kursy autobusów. Krakowska komunikacja miejska po wakacjach
Następny artykułЛише ці знаки Зодіаку зустрінуть своє кохання на вихідних