A A+ A++

Większość uczestników spaceru po raz pierwszy chodziła po tych pofabrycznych terenach. O historii Zastalu opowiadał Czesław Fedorowicz, były dyrektor i honorowy obywatel Zielonej Góry.

Okazja do spaceru była nie byle jaka. 100 lat temu, w roku 1923, firma Beuchelt z Grünbergu, przedwojennej Zielonej Góry, wykonała konstrukcję w Berlinie. Do dziś na dworcu znajdują się tabliczki z nazwą firmy i miejscowości. Dworzec Friedrichstrasse w Berlinie to jedno z najczęściej odwiedzanych i najbardziej znanych miejsc w stolicy Niemiec.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

W sobotę ponad 80 wzięło udział w spacerze od Beuchelta do Zastalu. Organizowała go Fundacja Tłocznia, był częścią Lata Muz Wszelakich. Uczestnicy przeszli z placu Kolejarza na pofabryczne tereny po drugiej stronie torów kolejowych. Przed II wojną światową działały tam zakłady Beuchelta, które produkowały m.in. mosty i konstrukcje stalowe. Po wojnie znajdował się tam Zastal, który w PRL-u wyprodukował najwięcej wagonów (głównie kolejowych) w Polsce.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiepokojące wnioski: Koronawirus w zaskakujący sposób przeskakuje między gatunkami
Następny artykułPiotr Rubik już wrócił do Polski. Czekała go niemiła niespodzianka