A A+ A++

Odkrycie wody w atmosferach egzoplanet, czyli planet orbitujących wokół innych gwiazd niż Słońce, jest jednym z najważniejszych kroków w poszukiwaniu warunków przyjaznych dla życia poza naszym własnym systemem słonecznym. Niedawne badania oparte na danych pochodzących z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a dostarczyły niesamowicie istotnych informacji dotyczących składu atmosfery egzoplanety oznaczonej jako GJ 9827d.

Egzoplaneta GJ 9827d została odkryta przy użyciu metody tranzytu, polegającej na obserwacji minimalnego spadku jasności gwiazdy, gdy planeta przemieszcza się na tle jej tarczy. To dowód na istnienie planety przelatującej między gwiazdą a obserwatorem. Należy ona do stosunkowo niewielkiej grupy planet pozasłonecznych zwanych superziemiami, których masa jest większa niż masa Ziemi, ale znacznie mniejsza od masy gazowych gigantów takich jak Jowisz czy Saturn.

Planeta GJ 9827d wzbudziła duże zainteresowanie w społeczności astronomicznej, ponieważ znajduje się ona w odległości umożliwiającej przeprowadzenie szczegółowych obserwacji jej atmosfery. Dodatkowo, gwiazda GJ 9827 jest stosunkowo jasna i znajduje się blisko nas w skali kosmicznej – zaledwie około 100 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Ryb.

Dane pochodzące z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a umożliwiły międzynarodowemu zespołowi astronomów przeprowadzenie analizy składu atmosferycznego GJ 9827d. Wykorzystując spektroskopię – technikę analizy światła rozbitego na jego składowe kolory – naukowcy byli w stanie określić obecność pary wodnej w atmosferze tej egzoplanety. Detekcja pary wodnej jest uważana za niezwykle ważny składnik w kontekście potencjalnej gościnności planety dla życia, tak jak znamy je na Ziemi.

Zawartość wody w atmosferze planet poza naszym systemem słonecznym nie została zidentyfikowana w wielu przypadkach. Wynika to z faktu, że obserwacje te są wyjątkowo trudne i wymagają doskonałego sprzętu obserwacyjnego oraz korzystnych warunków. Hubble z jego zaawansowanymi instrumentami jest jednym z niewielu teleskopów zdolnych do przeprowadzania tego typu obserwacji z taką precyzją.

Potwierdzenie obecności pary wodnej w atmosferze GJ 9827d otwiera nowe możliwości w poszukiwaniu życia poza Ziemią. Para wodna w atmosferze na takiej planecie może sugerować, że mogą istnieć tam warunki umożliwiające powstanie i istnienie wody w stanie ciekłym – kluczowego czynnika dla wszelakich znanych form życia. Oczywiście wielu innych czynników, takich jak odpowiednie temperature, ciśnienie, skład chemiczny oraz oddziaływania z gwiazdą macierzystą, również odgrywa rolę w determinowaniu potencjalnej przyjazności planety dla życia.

Odkrycie to jest tylko wstępem do dalszych badań. Następne teleskopy, takie jak James Webb Space Telescope (JWST), mają szansę dostarczyć jeszcze więcej informacji o GJ 9827d oraz innych egzoplanetach. JWST, który będzie miał możliwość prowadzenia jeszcze dokładniejszych obserwacji w podczerwieni, może zdiagnozować skład atmosfer egzoplanet na poziomie jeszcze bardziej szczegółowym, uwzględniając obecność takich związków jak metan, dwutlenek węgla czy amoniak.

Co czyni GJ 9827d tak wyjątkową wśród innych odkrytych egzoplanet? Po pierwsze, jej położenie względem gwiazdy macierzystej plasuje planetę w tak zwanej ekosferze – obszarze wokół gwiazdy, w którym warunki mogą być odpowiednie do utrzymania wody w stanie ciekłym na powierzchni planety. Po drugie, ze względu na swoją masę i rozmiar, planeta ta może mieć stałą powierzchnię, a nie tylko gęstą atmosferę jak gazowe giganty.

Przyszłe długoletnie programy obserwacyjne będą kontynuowały monitorowanie GJ 9827d i innych egzoplanet, będąc na krawędzi odkryć, które mogą zmienić nasze postrzeganie życia we Wszechświecie. Każde tego typu odkrycie przybliża nas do zrozumienia naszego miejsca w kosmicznym kontinuum i może kiedyś odpowiedzieć na fundamentalne pytanie: czy jesteśmy sami?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDlaczego catering dietetyczny FitApetit wnosi do naszego życia tak wiele zalet?
Następny artykułPiotrcovia pokonana. Niesamowita seria trwa!