A A+ A++

Od października ubiegłego roku lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może objąć opieką koordynowaną pacjentów z zakresu kardiologii, diabetologii, alergologii, chorób płuc i endokrynologii. Taką formę opieki oferuje już 60 placówek na terenie Podkarpacia. NFZ zaznacza, że ich liczba może wzrosnąć od marca.

Zespół prasowy NFZ tłumaczy, że opieka koordynowana to szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych u lekarza rodzinnego. Lekarz POZ będzie mógł zlecić pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty.

Leczenie będzie oparte na indywidualnym planie leczenia i ma uwzględniać nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem.
W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc, endokrynologii, lekarz POZ przeprowadzi poradę kompleksową, na której ustali indywidualny plan leczenia.

Lekarze rodzinni dzięki opiece koordynowanej otrzymują kolejne narzędzia do realizowania swojej kluczowej funkcji w ochronie zdrowia. Choć wdrażanie opieki koordynowanej to proces na miesiące, a może i lata, to jestem dobrej myśli i widzę w tym realną szansę na poprawę opieki nad pacjentami oraz usprawnienie funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce – mówi Mariusz Małecki, prezes Porozumienia Podkarpackiego będącego częścią Federacji Porozumienie Zielonogórskie, jednocześnie współwłaściciel NZOZ SOKRATES.

Dodaje, że choć nie brakuje problemów organizacyjnych związanych z wdrażaniem opieki koordynowanej, placówki – nawet te małe – podejmują wyzwanie i składają wnioski o przystąpienie do opieki koordynowanej.

Diagnostyczny budżet powierzony i budżet powierzony opieki koordynowanej

Te dwa pojęcia od niedawna istnieją w systemie podstawowej opieki zdrowotnej. NFZ w Rzeszowie wskazuje na ich różnice.

Diagnostyczny budżet powierzony to możliwość zlecania przez lekarza rodzinnego dodatkowych badań biochemicznych i immunochemicznych: ferrytyna, witamina B12, kwas foliowy, anty-CCP, CRP oraz przeciwciała anty-HCV – wyjaśnia Rafał Śliż, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

Dodaje, że w przypadkach uzasadnionych medycznie, każdy lekarz POZ ma możliwość wystawienia skierowania na te badania.

Z kolei budżet powierzony opieki koordynowanej rozszerza listę badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny również w sytuacjach medycznie uzasadnionych.

To między innymi pakiet badań tarczycowych (antyTPO, antyTSHR, antyTG), EKG wysiłkowe, Holter EKG (24, 48, 72 godz.), USG Doppler naczyń kończyn dolnych oraz ECHO serca – wylicza Rafał Śliż.

Dodaje, że ta koordynacja dotyczy również konsultowania stanu zdrowia pacjenta przez lekarza POZ z lekarzem specjalistą.

Koordynacja dotyczy schorzeń, na które najczęściej chorują Polacy, czyli tych z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc oraz endokrynologii. Nie oznacza to, że zawsze taka konsultacja będą się odbywać. Gdy będzie ona możliwa i wskazana wg lekarza – zostanie rozpoczęta. Gdy zaś konieczna będzie wizyta osobista u specjalisty, Pacjent otrzyma odpowiednie e-skierowanie – informuje Rafał Śliż.

Dodaje, że oba budżety powierzone są odrębnie wycenione i dodatkowo finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Budżet diagnostyczny dostępny jest u każdego lekarza rodzinnego, jednak wprowadzenie opieki koordynowanej w przychodni jest dobrowolne i stopniowe. Trudno wymagać, by do tak poważnych zmian wszyscy przygotowali się w takim samym czasie – mówi Rafał Śliż.

Zaznacza, że pacjenci w każdej chwili mogą zapytać swojego lekarza rodzinnego, czy uczestniczy już w opiece koordynowanej. – Podkarpacki NFZ jest gotowy na rozszerzenie umów z lekarzami rodzinnymi – podkreśla Rafał Śliż.

Konsultacje lekarza POZ ze specjalistą są już dostępne w kilkudziesięciu placówkach na terenie Podkarpacia, obejmujących opieką niemal 180 tysięcy podkarpackich Pacjentów.

Trwa weryfikacja kolejnych wniosków, które mają obowiązywać od marca. Liczba placówek wzrośnie prawdopodobnie o kolejnych 15 poradni – zapowiada rzecznik NFZ w Rzeszowie.

Lista placówek w Krośnie i powiecie krośnieńskim, które już oferują opiekę koordynowaną:

Krosno:

  • SPECMED ul. Kisielewskiego 1
  • Przychodnia Lekarska “Medicus”, ul. Wojska Polskiego 43

Powiat krośnieński:

  • Samodzielny Publiczny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Zalesiu, Miejscu Piastowym, Głowience, Rogach oraz Łężanach
  • NZOZ Vita s.c. w Miejscu Piastowym

Autor: tom

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProboszcz zmarł podczas niedzielnej mszy. „Odszedłeś głosząc Chrystusa”
Następny artykułDziennikarz kpi z radości Manchesteru United. “Co za żenada”. To jego wywiad z Ronaldo wywołał burzę