A A+ A++

Plemię Korowai, znane także jako Kolufo, zamieszkuje gęste dżungle południowo-wschodniej Papui w indonezyjskich prowincjach Papua Południowa i Górska Papua. Przez długi czas pozostawali odizolowani od świata zewnętrznego, a ich istnienie zostało udokumentowane dopiero w latach 70. XX wieku, kiedy to holenderscy misjonarze chrześcijańscy i antropolodzy z Zachodu zaczęli z nimi kontaktować.

Od tego czasu Korowai przyciągnęli uwagę świata dzięki swoim unikalnym zwyczajom i trybowi życia, który pozostał niemal niezmieniony mimo wpływów współczesnej cywilizacji. Znani są z budowania domów na drzewach, które mogą osiągać wysokość nawet do 35 metrów, co służy zarówno ochronie przed drapieżnikami i duchami, jak i jest wyrazem ich inżynierskiego geniuszu. Te drewniane konstrukcje, zbudowane z korzeni i liści sagowca, są dowodem na ich umiejętność adaptacji do trudnego środowiska dżungli.

Religia i duchowość odgrywają w życiu Korowai znaczącą rolę. Ich wszechświat jest pełen duchów przodków i demonów, a szczególnym kultem otaczają ducha stwórcy – Ginol Silamtena. Korowai wierzą również w reinkarnację, a ich życie duchowe kształtują liczne mity, legendy i tradycje ustne.

Zachowanie, które najbardziej zwróciło uwagę świata, to praktyka kanibalizmu. Do niedawna wśród Korowai istniał zwyczaj spożywania ludzkiego mięsa jako formy wymierzania sprawiedliwości. Kluczową rolę w tym procesie odgrywała postać zwaną “khakhua”, czyli czarownikiem lub złym duchem, który miał opętywać i zabijać członków plemienia. Zgodnie z ich wierzeniami, khakhua zjadał wnętrzności swojej ofiary, zastępując je popiołem. Aby pozbyć się złego ducha, plemię zabijało i konsumowało osobę, która została uznana za khakhua.

Obecnie, pod wpływem kontaktów z zewnętrznym światem i działalnością organów ścigania, praktyka kanibalizmu jest coraz rzadsza i według niektórych źródeł już nie występuje. Wiele raportów wskazuje również, że niektóre klany Korowai mogły podtrzymywać mit o kanibalizmie w celu przyciągnięcia turystów.

Życie Korowai nadal fascynuje badaczy i antropologów, a ich kultura jest przypomnieniem o niesamowitej różnorodności ludzkich społeczności. Pomimo zmieniającego się świata, Korowai zachowali wiele ze swoich tradycyjnych zwyczajów i wierzeń, które stanowią cenny wkład w globalną mozaikę kulturową.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMKS Górnik 1956 Łęczyca ogłasza nabór do dwóch grup młodzieżowych
Następny artykułLicytacje na rzecz WOŚP. Obraz namalowany przez Miss Polonia czeka na chętnych