A A+ A++

Budując dom musisz zaplanować mnóstwo spraw. Zanim nastąpi przeprowadzka trzeba ustalić cały harmonogram prac, wybrać materiały, a następnie przeprowadzić wszystkie czynności w odpowiedniej kolejności. Potem czeka cię wykańczanie i urządzanie. Sporą rolę odgrywa tu rodzaj oświetlenia. Jego wygląd i rozmieszczenie tworzy atmosferę domu oraz wpływa na samopoczucie domowników. Powinieneś pamiętać zarówno o oświetleniu wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Niezwykle ważnym elementem wykończeniowym w każdym domu jednorodzinnym są lampy schodowe. Taki rodzaj oświetlenia zapewni domownikom komfort poruszania się po zmroku, a także efektownie podkreśli koncepcję architektoniczną.

Oświetlenie schodów zewnętrznych w twoim domu – dlaczego jest tak ważne?

Oświetlenie schodowe budynków pełni bardzo istotne funkcje. Przede wszystkim zapewnia dobrą widoczność, poprawia komfort i zapewnia bezpieczeństwo. Odpowiednie podświetlenie elewacji i schodów na zewnątrz to także niezwykle dekoracyjny sposób ożywienia tej części domu. Lampy schodowe (nazywane również lampami do zabudowy) sprawiają, że posesja wygląda jeszcze bardziej atrakcyjnie. Tego rodzaju lampki to subtelne źródło światła, które stanowi eleganckie dopełnienie zarówno klasycznej, jak i nowoczesnej aranżacji. Zadaniem lamp schodowych nie jest oświetlenie dużych powierzchni, lecz subtelne, delikatne podświetlenie takich miejsc jak ścieżki, schody przy głównym wejściu do budynku, ciągi komunikacyjne, klatki schodowe itp.

Jakie lampy sprawdzą się do oświetlenia schodów zewnętrznych?

Oświetlenie schodowe powinno być przede wszystkim sprawne, funkcjonalne oraz niezawodne. Musi zapewniać odpowiedni dopływ światła, a jednocześnie nie powinno być tak intensywne jak oświetlenie w kuchni czy w salonie. Pojedyncza lampa nigdy nie zapewni takiego efektu wizualnego jak oprawy wpuszczane zewnętrzne. Dlatego do oświetlenia takich miejsc jak schody, ścieżki oraz wszelkiego rodzaju murki czy ogrodzenia idealnie nadają się lampy do zabudowy. Takie lampy są wpuszczane np. w mur czy dolną część elewacji budynku. Ich korpus nie wystaje dużo poza obrys miejsca, w którym są umieszczone. Możemy zastosować je na każdym stopniu schodów, bądź co kilka stopni. Oprawy zewnętrzne wpuszczane przyjmują proste, geometryczne formy, najczęściej kwadraty i prostokąty. Występują też w różnych rozmiarach. To, na jaki model się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od tego, z czego schody są wykonane, oraz jak dużo mamy miejsca. We współczesnym budownictwie coraz częściej stosuje się oświetlenie schodowe LED, które jest bardzo stylowe, funkcjonalne i energooszczędne. Lampy w technologii LED-owej będą praktycznym rozwiązaniem za rozsądną cenę.

Oprawy wpuszczane zewnętrzne – sposób montażu

Lampy schodowe wymagają uprzedniego przygotowania miejsca, w którym będą zainstalowane. Aby zamontować tego rodzaju oświetlenie należy w pierwszej kolejności zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta. Znajdziemy tam m.in. informację na temat wymiarów puszki montażowej, która została zastosowana w danym modelu. W miejscu, w którym chcemy zainstalować lampę, należy przygotować odpowiedni otwór. Ma się w nim zmieścić puszka wraz z przewodem, którym zostanie zasilona lampa. Instalując lampę wpuszczaną zewnętrzną należy najpierw przymocować ją do puszki, a następnie przykręcić pozostałe elementy oprawy. Gdy już umieścimy puszkę montażową w ścianie, możemy przystąpić do podłączenia oświetlenia do zasilania. Jak widać montaż oprawy wpuszczanej zewnętrznej nie jest zadaniem specjalnie skomplikowanym. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, jak chociażby dobre zaplanowanie miejsca montażu oraz wymiary otworów w elewacji. Najpewniejsza droga do sprawnego przebiegu prac to wynajęcie profesjonalnej ekipy. Jeżeli mamy taką możliwość, elektrykę najlepiej pozostawić fachowcowi. Taka osoba nie tylko wie, jak to zrobić, ale też na jakich zasadach. Zapewni nam to komfort korzystania ze wszystkich sprzętów, a ponadto będzie bezpieczne.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJuż w najbliższą sobotę akcja “Drzewko za surowce wtórne”
Następny artykułByliśmy na planie filmowym PREMIUM