A A+ A++

Patriotyczne, kurzętnickie obchody

W niedzielne popołudnie, w hali sportowej Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku spotkała się społeczność tej gminy, by świętować okrągłą rocznicę.

Po oficjalnym przywitaniu gości, w meandry zaszłości wprowadzał prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubawskiej Adam Kopiczyński.

Krótki wykład o odzyskaniu wolności na tych terenach, znamiennych wydarzeniach jakie miały miejsce sto lat temu, zawierał obok faktów czysto historiograficznych również elementy ciekawostek mało znanych i raczej jeszcze niepublikowanych. Dlatego też wykłady o historii nie muszą być nudne, zwłaszcza jeśli prowadzone są przez pasjonatów historii.

Obchody zacnego jubileuszu w Kurzętniku miały silny pierwiastek patriotyczny. Zebrani w hali sportowej mieli okazję wysłuchać wspomnień pani Marii Ireny Kowalewskiej. Sędziwa kombatantka z Torunia podzieliła się osobistymi przeżyciami jakie były jej udziałem w przeddzień II Wojny Światowej i później w walkach podczas powstania warszawskiego.

Nieco późniejsze historie dotyczące powojennych realiów jakie panowały na terenie gminy Kurzętnik przypomniał Rafał Tesmer – prezes Stowarzyszenia Reduta Tradycji i Historii Ziemi Lubawskiej. Zarówno jego wystąpienie jak i 92-letniej pani major z NSZ miały wspólny mianownik, wciąż ważna jest popularyzacja wartości i tradycji, tym bardziej istotna w obecnych czasach, gdzie nie brak ludzi, którzy gotowi są występować przeciwko Polsce.

Dobrze jest wysłuchać ale lepiej zobaczyć na własne oczy. Tak można skwitować ciekawy pokaz historycznego umundurowania w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z Olsztyna. Prezentacji towarzyszył dość szczegółowy opis wyposażenia poszczególnych żołnierzy rekonstruktorów z przywołaniem historii dlaczego tak się działo.

Podczas uroczystości pani Sylwia Dłutkowska – Węsiora ze Stowarzyszenia Reduta ogłosiła wyniki konkursu plastycznego “Moja Niepodległa Mała Ojczyzna”. Nagrody sponsorowała firma “Expom” zaś jej prezesowi Rafałowi Domżalskiemu przypadł udział ich wręczania laureatom. Obchodom towarzyszyły okazjonalne wystawy m.in. wystawa numizmatyczna “100-lecie Polskiego Złotego”. 

(20.01.2020 Grzegorz Podkomorzy fot.gp)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInauguracja bez armat. Włókniarz rozpoczął przygotowania do ligowej wiosny
Następny artykułPożar wiaty śmietnikowej. Mieszkańcy jako pierwsi ruszyli gasić ogień