A A+ A++

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Maj to zawsze był czas pierwszych komunii św. W tym roku w archidiecezji poznańskiej szczyt miał przypadać m.in. na niedziele 17 i 24 maja. Z powodu koronawirusa wielkie uroczystości z bogatą oprawą się nie odbędą.

Arcybiskup pozwala na małe grupy

Abp Stanisław Gądecki wydał w maju dekret, w którym ze względu na brak możliwości określenia czasu zakończenia pandemii dopuszcza organizowanie uroczystości pierwszokomunijnych dla jednej lub kilku rodzin. Organizowane mają być na wyraźne życzenie rodziców, tak by zachować obowiązujące zasady sanitarne.

“Każdy przypadek trzeba rozpatrzyć indywidualnie – o terminie uroczystości nie może decydować głosowanie lub wola większości, a ostateczną decyzję podejmują w tej sprawie rodzice poszczególnego dziecka, zawsze w porozumieniu z proboszczem i z uwzględnieniem możliwości parafii” – pisze metropolita poznański.

I zachęca, by w ramach przygotowań odbyły się indywidualne spotkania z rodzinami albo nauczanie zdalne – bez mnożenia spotkań. “Pierwszej komunii św. można udzielać podczas mszy św. w niedziele i dni powszednie; także podczas mszy św. dodatkowych. Sposób udzielenia należy uzgodnić z rodzicami. Dopuszcza się udzielenie pierwszej komunii św. na rękę, jeśli takie jest życzenie rodziców” – tłumaczy abp Gądecki.

Rodzice nie chcą czekać

Najszybciej decyzję podjął ks. Marcin Węcławski, proboszcz z Wildy. W kościele pw. Maryi Królowej na rynku Wildeckim trzy grupy dzieci poszły do pierwszej komunii św. już w minioną sobotę. Uroczystości odprawiano średnio co dwie godziny i były transmitowane przez internet. Dzieci siedziały w ławkach z rodzicami, a między wiernymi był odpowiedni dystans.

– Nikt z nas nie wie, co będzie jesienią. Dlatego nie chcieliśmy czekać. Ksiądz proboszcz podszedł ze zrozumieniem do wszystkiego, stąd tak szybka decyzja – opowiada jedna z mam, której dziecko było w komunii. W maju na pierwsze komunie zdecydowały się tu 23 rodziny, a 42 dzieci pójdzie dopiero we wrześniu.

Natomiast w większości parafii pierwszokomunijne uroczystości odbędą się w czerwcu, np. na Winiarach w parafii pw. św. Stanisława Kostki utworzono kilka sobotnich grup – 20 i 27 czerwca. – Maksymalnie pięcioro dzieci i tylko z najbliższą rodziną, maksymalnie 12 osób do każdego dziecka. W naszym kościele na obecną chwilę może być 60 osób – tłumaczy ksiądz proboszcz Krzysztof Skowroński.

Kilka grup w sobotę 6 i 13 czerwca, a także w Boże Ciało – 11 czerwca – utworzono w parafii pw. św. Ojca Pio na Strzeszynie, gdzie podczas jednej uroczystości weźmie udział ośmioro dzieci. Niektóre grupy już są wypełnione do ostatniego miejsca. 

Większe uroczystości dopiero jesienią

“Uroczystości pierwszokomunijne w większych grupach wolno organizować dopiero po zniesieniu przez władze państwowe odpowiednich ograniczeń, w terminie, który rodzice wraz z proboszczem uznają za bezpieczny” – zwraca uwagę abp Gądecki. Na dziś nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Parafie planują je na wrzesień i październik. 

Koronawirus. Mapa zakażeń w Polsce

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBilet przez internet nawet pięć minut przed odjazdem
Następny artykułMarcin Łukawski protestuje, a Hirek Wrona zrezygnował z pracy w Trójce