A A+ A++

Z okazji 150.rocznicy urodzin niezwykłego człowieka, wielkiego społecznika i patrioty, który oddał swoje życie za naszą Ojczyznę – CZESŁAWA FREUDENREICHA, kolanie upamiętnili Jego wspaniałą postać, życie i osiągnięcia składając kwiaty i zapalając znicze na grobie Bohatera, ale przede wszystkim fundując pierwszy w naszym rejonie pomnik-ławeczkę, upamiętniający tego wspaniałego CZŁOWIEKA NIEPODLEGŁOŚCI. Pomnik zbudowany ze składek mieszkańców, wpływów z przedstawień teatralnych grupy Dariusza Matusiaka, wpłat sponsorów i pomocy władz powiatu, stanął na Skwerze Niepodległości.

Czesław Freudenreich był ostatnim przedwojennym właścicielem fabryki fajansu w Kole. Chlubnie zapisał się na kartach historii, gdyż był nie tylko przemysłowcem i radnym miejskim, ale także działaczem niepodległościowym, wielkim patriotą, społecznikiem, animatorem życia kulturalnego i oświatowego w Kole.

W 150.rocznicę urodzin zacnego rodaka samorządy, instytucje, stowarzyszenia i nasi mieszkańcy każdego roku oddają hołd bohaterowi składając kwiaty na jego grobie. Tegoroczna inicjatywa była wyjątkowa.

Krótką, ale wymowną, uroczystość poprowadził w tym roku na cmentarzu parafialnym w Kole, nad grobem naszego Bohatera, reprezentujący Stowarzyszenie Budowy Pomnika-Ławeczki Czesława Freudenreicha w Kole, Jacek Skrycki. Poniżej treść przemówienia:

„Pamiętajcie moi najdrożsi, że gdybym umarł lub zginął, to macie w imię Ojczyzny żyć i pracować na jej pożytek”. Te słowa Czesław Freudenreich napisał w swoim dzienniku 1 września 1939 roku. Tak, jakby przeczuwał, że już dobiega kres jego życia. A wystarczyłoby może jedno słowo, jeden podpis, i uniknąłby śmierci. Ale później, jak miałby żyć, jak spojrzeć rodakom w oczy, całe życie przecież był patriotą. W czasie przesłuchań w więzieniu w Koninie powtarzał, że jest Polakiem. Rozpoczynając uroczystości w 150-tą rocznicę urodzin Czesława Freudenreicha, przedsiębiorcy, filantropa i patrioty, spotykamy się na kolskim cmentarzu, przy grobie wielkiego człowieka, chociaż wzrostu był niewielkiego, oddamy hołd składając kwiaty na jego mogile, postawimy zapalone znicze. Płomień, ogień jest także symbolem życia. A Czesław żyje w naszych sercach. Za 5 godzin odsłonimy pierwszy w naszym mieście i powiecie kolskim pomnik-ławeczkę. Stanął on w Kole, w godnym miejscu, na Skwerze Niepodległości, bo Czesław był człowiekiem niepodległości. Jest to dar mieszkańców ziemi kolskiej, a także ludzi z innych zakątków Polski i zza granicy, między innymi rodaków ze Stanów Zjednoczonych mieszkających w Chicago. Czesław prosił, a nawet wzywał, abyśmy przestrzegali czystości naszej mowy, pamiętali o pamiątkach narodowych i naszych bohaterach. I my pamiętamy.”

Następnie obecni w zadumie i ciszy złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Na mediach społecznościowych pojawił się biogram zamieszczony przez kolskie Muzeum Technik Ceramicznych:

„150 lat temu w Kole urodził się CZESŁAW FREUDENREICH . Jego rodzicami byli August – właściciel kolskiej fabryki fajansu i Emilia z Szafrańskich. W 1900 r. po naukach w Kaliszu, Warszawie i Zgierzu powrócił do Koła na stałe, by pracować u ojca. W 1905 r. poślubił Lucynę Rokossowską. Stał się spadkobiercą rodzinnej fabryki, założonej w 1842 r. przez jego dziadka Józefa . Był człowiekiem pracowitym, energicznym, budzącym zaufanie, cieszącym się szacunkiem robotników, choć wymagał uczciwej i solidnej pracy. Starał się rozwinąć produkcję kolskiej ceramiki poprzez wprowadzanie nowych asortymentów, form, wzorów i dekoracji.
W latach 30. ubiegłego wieku kolski fajans sprzedawany był „od ręki”, zdobywając rynek krajowy i zagraniczny. Fabryka uzyskiwała nagrody i wyróżnienia.
Czesław Freudenreich bardzo wcześnie włączył się w nurt życia kulturalno-społecznego miasta. Został prezesem Towarzystwa Muzyczno-Dramatycznego „Lutnia”, które w okresie niewoli pełniło rolę kulturotwórczą oraz budziło polską świadomość narodową. Wtedy też ujawnił swój talent reżyserski i aktorski. Prowadził działalność dobroczynną, fundował stypendia dla niezamożnej młodzieży. Patronował powstałej w 1906 r. Kolskiej Macierzy Szkolnej, zakładającej polskie szkoły. Działał w kolskim Towarzystwie Wspomagania Ubogich oraz Towarzystwie Wzajemnego Kredytu.
Gdy 10 listopada 1918 r. doszło do przejęcia władz z rąk niemieckich, stanął na czele Wydziału Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej Powiatu Kolskiego. Po odzyskaniu niepodległości należał do bardzo aktywnych radnych miejskich. Działał w ochotniczej straży ogniowej. Angażował się w rozwój kolskiego sportu – przede wszystkim wioślarstwa. Ale głównym polem jego aktywności była Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.
Po wybuchu II wojny światowej i zajęciu miasta przez Niemców, ze względu na patriotyczną działalność, osadzono go wraz z córką Krystyną w konińskim więzieniu. Oboje zostali rozstrzelani przez hitlerowców 10 listopada 1939 r., w przeddzień święta niepodległości.
Czesław Freudenreich był ostatnim właścicielem Fabryki Fajansu i Majoliki w Kole. W swojej fabryce utworzył i z utrzymywał archiwum wyrobów dawnych i współczesnych, pochodzących z jego zakładu. Jako trzeci dziedzic fabryki zgromadził okazały zbiór rodzinnej produkcji – wyrobów z porcelany, półporcelany, fajansu i majoliki. Był inicjatorem utworzenia muzeum w Kole. Doprowadził także do zabezpieczenia ruin kolskiego zamku.
Od otwarcia w 2015 r., jego imię nosi stała ekspozycja Muzeum Technik Ceramicznych „Fajans kolski – formy, dekoracje, techniki zdobnicze”.

W tym samym dniu o g. 17:00 na placu przed Starostwem Powiatowym w Kole odbyła się wyjątkowa i doniosła uroczystość patriotyczna odsłonięcia pomnika-ławeczki Czesława Freudenreicha. To pierwszy tego typu obiekt w Kole i całym Powiecie Kolskim. Pomnik jest niezwykle oryginalny i już stał się wielką atrakcją dla mieszkańców i gości.

Fot: Jacek Skrycki, Grzegorz Kamiński

Źródło: UM w Kole, Starostwo Kolskie, Stowarzyszenie Budowy Pomnika-Ławeczki Czesława Freudenreicha

Opracował: Mariusz Kozajda

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMedyczny cyfrowy bliźniak – czy uratuje nam życie?
Następny artykułPrzejechali się po Piątku. Biją w niego jak w bęben. “Niezdarny, nie jest wart”