A A+ A++

– Na tradycyjną pielgrzymkę nie pozwala m.in. rozporządzenie mówiące o zachowaniu odstępów między ludźmi. Trudno sobie wyobrazić w jego świetle wspólną Eucharystię, wieczorny apel czy obiad – tłumaczy ks. Jacek Prusiński, główny przewodnik pielgrzymki.

Już wcześniej biskup płocki Piotr Libera pisał do diecezjan: “Kierujemy się troską o bezpieczeństwo i zdrowie ludzkie. Nie chcemy narażać Pielgrzymów, goszczących Pielgrzymkę, a także wszystkich spotykanych po drodze ludzi. Nie wiemy też jeszcze dzisiaj, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna w sierpniu br. Wiemy jednak, jak wielkim dobrem duchowym jest piesze pielgrzymowanie do naszej Matki i Królowej, jak wiele łask przynosi. Nie chcemy więc przerywać długoletniej tradycji naszej Pielgrzymki”.

Każdego dnia będzie wędrować inna grupa złożona z pątników z poszczególnych dekanatów diecezji płockiej.

Oto harmonogram pielgrzymowania

6 sierpnia – grupa biało-czerwona (Płock Wschód, Płock Zachód, Bielsk, Bodzanów) – ks. Piotr Gadomski,

7 sierpnia – grupa biała (Ciechanów Wschód, Ciechanów Zachód, Strzegowo) – ks. Tomasz Dec,

8 sierpnia – grupa zielona (Sierpc, Dobrzyń nad Wisłą, Tłuchowo) i grupa żółta (Gostynin, Gąbin) – ks. Adam Kowalski i ks. Leszek Rutkowski,

9 sierpnia – grupa granatowa (Płońsk Południe, Płońsk Północ, Raciąż, Wyszogród) i grupa miedziana (Mława Wschód i Mława Zachód) – ks. Wojciech Nikodymczuk i ks. Krzysztof Drzazgowski,

10 sierpnia – grupa błękitna (Nasielsk, Zakroczym) – ks. Sławomir Ambroziak,

11 sierpnia – grupa srebrna (Pułtusk, Serock) – ks. Krzysztof Stawicki,

12 sierpnia – grupa brązowa (Rypin, Dobrzyń nad Drwęcą, Żuromin) i grupa pomarańczowa (salezjańska) – ks. Jakub Kępczyński i ks. Jarosław Stasiński SDB,

13 sierpnia – grupa złota (Przasnysz, Maków, Dzierzgowo) – ks. Łukasz Rogowski.

“Roztropny udział dzieci”

W specjalnym komunikacie ks. Jacek Prusiński prosi o przestrzeganie tego porządku i niestwarzanie trudnych sytuacji na trasie, które mogłyby zakłócić pielgrzymowanie, a nawet doprowadzić do przedwczesnego zakończenia całej pielgrzymki. Potwierdza to, o czym pisał bp Libera: “Jednocześnie proszę, aby ściśle przestrzegać tegorocznego, specyficznego ze względu na okoliczności sposobu pielgrzymowania i nie organizować grup, które by dołączyły do Pielgrzymujących. Zróbmy to w duchu odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych, nie stwarzajmy niepotrzebnego zagrożenia. Pamiętajmy, że koronawirus, ten niewidzialny przeciwnik, jest nadal groźny”.

O pozostanie w domu są proszone w tym roku osoby starsze, organizatorzy sugerują też “roztropny udział dzieci”.

Tegoroczna pielgrzymka odbędzie się pod hasłem: “Stawiam na Maryję”. Będzie przygotowaniem do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Wyruszy 6 sierpnia z katedry po mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem bp. Libery. Na Jasną Górę wejdzie 14 sierpnia rano z udziałem bp. Mirosława Milewskiego. Wszyscy sympatycy pielgrzymki są zaproszeni na Wały Jasnogórskie – na przywitanie i wspólne wejście oraz do udziału w mszy.

Pielgrzymkowa opłata symboliczna – 10 zł

Zapisy – u przewodników grup bądź osób przez nich wskazanych. Opłata pielgrzymkowa – 10 zł. Każdy pielgrzym otrzyma gadżety pielgrzymkowe, pieniądze będą też przeznaczone na zakup leków i działalność kuchni pielgrzymkowej.

Możliwa jest zmiana zasad organizacji pielgrzymki – wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzewodniczący zakażony koronawirusem
Następny artykułHorizon Zero Dawn PC za darmo z procesorami AMD Ryzen 3000