A A+ A++

Za nami podsumowanie XXVI konkursu na plastykę zdobniczo-obrzędową powiatu opoczyńskiego. Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 80 twórczyń ludowych z terenu powiatu opoczyńskiego. Jednak prace konkursowe dostarczyły we wskazanym w regulaminie terminie 77 twórczyń.

Przedmiotem konkursu były:

–       tradycyjne opoczyńskie pisanki,

–       palmy wielkanocne,

–       serwety do koszyczka wielkanocnego,

–       wycinanki opoczyńskie,

–       pająk – ozdoba opoczyńskiej izby.

Twórcy mogli wykonywać prace w jednej lub dwóch dziedzinach do wyboru. Dodatkową dziedziną w tym roku, w której mogły wziąć udział wszystkie twórczynie był pająk – ozdoba opoczyńskiej izby. Palmy tworzyło 67 osób, pisanki 19 osób, serwetki do koszyczka 38 osób, wycinanki 6 osób, natomiast pająka – ozdobę opoczyńskiej izby tworzyło 9 osób.

Każda dziedzina oceniana była oddzielnie. Twórcy wykonujący prace w dwóch dziedzinach, otrzymali nagrodę finansową będącą sumą nagród za poszczególne dziedziny. Natomiast przedstawiony w konkursie pająk – ozdoba opoczyńskiej izby był oceniany oddzielne.

Podobnie jak w latach ubiegłych do konkursu dołączyli nowi twórcy. Twórcy zróżnicowani zarówno wiekowo, jak i z bogactwem dorobku artystycznego. Na uwagę zasługuje fakt, że w Konkursie biorą udział zarówno znani i cenieni twórcy, jak również ci początkujący, którzy zaczynają swoją przygodę z rękodziełem. W tym roku zorganizowane zostały warsztaty, podczas których Jury mogło na żywo prześledzić cały proces tworzenia pięknych opoczyńskich palm, pisanek, serwetek, wycinanek czy też pająka – ozdobę opoczyńskiej izby.

Jeśli chodzi o palmy, wycinanki i serwetki do koszyczka wielkanocnego poziom prac złożonych w konkursie był wysoki. Pisankarki jak co roku zaprezentowały przepiękne pisanki wykonane niezwykle trudną techniką batikową charakterystyczną dla regionu opoczyńskiego na bardzo wysokim poziomie artystycznym i technicznym. Niewiele bo tylko 9 twórczyń podjęło się wykonania pająka – elementu dekoracyjnego dawnej opoczyńskiej izby. Jury oceniając tę dziedzinę kierowało się następującymi kryteriami: nawiązanie do tradycji, pomysłowość, jakość wykonania, łączenie kolorystyki oraz wykorzystanie naturalnych surowców.

Organizatorem konkursu był Powiat Opoczyński, natomiast współorganizatorem Muzeum Regionalne w Opocznie. Serdecznie dziękujemy Regionalnemu Centrum Kultury w Drzewicy, które przygotowało dla uczestników dyplomy, oraz darczyńcom, którzy wsparli orgaznizację dwudniowych warsztatów a byli to:

–          Młodzieżowy Klub Sportowy Volley Żelazny

–          Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Stępień”

–          Krzysztof Rzeźnik  – Firma BUD – TRANS

–          Sławomir Rek – Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowo – Produkcyjne „ROLMEX”

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWizjonerka Aida z przesłaniem na Dzień Kobiet. “Dzisiaj to ty wybierasz, w którą stronę pójdziesz”
Następny artykułKsiążki ożyją po raz kolejny. Kiermasz już w ten weekend