A A+ A++
fot. poglądowe

W tym roku szkoły podstawowe w powiecie krasnostawskim ukończy ponad 700 uczniów. To o 200 więcej niż w roku ubiegłym. Wynika to z faktu, że w placówkach ponadpodstawowych naukę zacznie młodzież, z dwóch roczników, które do podstawówek przyszły jako 6- i 7-latkowie. – Chcemy zabezpieczyć miejsca dla tych uczniów w naszych szkołach – zapewnia Marek Nowosadzki, wicestarosta krasnostawski.

Starostwo w Krasnymstawie liczy, że uczniowie szkół podstawowych z terenu powiatu, którzy w tym roku kończą klasę ósmą, naukę będą chcieli kontynuować właśnie w liceach i technikach prowadzonych przez powiat. Dlatego opracowano ciekawą ofertę edukacyjną. I LO im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, proponuje np. nabór do czterech klas: biologiczno-chemicznej, humanistycznej, ekonomicznej i politechnicznej. II LO im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie planuje utworzenie klas: dziennikarsko-prawniczej, europejskiej, geoinformatycznej i psychologiczno-pedagogicznej.

– Chcemy podnieść poziom kształcenia w obu liceach i dlatego zarząd powiatu zaproponował radom pedagogicznym liceów ustalenie progów punktowych – mówi Marek Nowosadzki, wicestarosta krasnostawski. – By dostać się do „Jagiełły”, trzeba mieć 90 punktów, a do „Norwida” – 80 punktów. W przypadku naboru do klasy psychologiczno-pedagogicznej ustaliliśmy próg 90 punków. – Progi punktowe wprowadziliśmy po raz pierwszy w tej kadencji samorządu powiatowego w roku 2019 r. w I LO na poziomie 100 punktów. Następnie uczynił to Norwid, ustalając próg na 70 punktów. Naszym wspólnym zamierzeniem jest podwyższanie progów punktowych w liceach od każdego nowego naboru – dodaje.

Zespół Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie oferuje naukę na kierunkach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik pojazdów samochodowych, technik ekonomista i technik spawalnictwa. Natomiast w szkole branżowej proponuje naukę sześciu zawodów: murarz-tynkarz, mechanik pojazdów samochodowych, kucharz, monter zabudowy i robót wykończeniowych, fryzjer i operator obrabiarek skrawających. Zespół Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego planuje nabór na siedem kierunków technikum: mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, informatyki, hotelarstwa, elektryczne, programowania, optyka i geodety.

Zespół Szkół w Żółkiewce chce z kolei kształcić na kierunku technik mechanizacji rolnictwa, technik rachunkowości, w szkole branżowej: mechanik pojazdów i maszyn rolniczych, a w szkole policealnej w zawodzie technik bezpieczeństwa i higieny pracy. – Nasze szkoły przygotowały bogatą ofertę. W ZS nr 2 powraca po rocznej przerwie technik geodeta i technik optyk. W ZS nr 1 wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniu na specjalistów w aż sześciu kierunkach. W Żółkiewce nowością będzie technik rachunkowości. W tym roku chcielibyśmy, aby do naszych szkół przybyło ponad 70 procent absolwentów podstawówek. Więcej uczniów to dużo większa subwencja i tym samym powiat mniej musiałby dokładać z własnych środków do utrzymania oświaty – podsumowuje Nowosadzki. (kg)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBlack hawk amerykańskiej armii lądował na przejściu granicznym w Korczowej. Zabrał kobietę do szpitala [AKTUALIZACJA]
Następny artykułPod Wrocławiem powstaje fabryka chipsów wielka jak siedem boisk piłkarskich [ZDJĘCIA]