A A+ A++

fot. T. Przybyliński/MMP

Na terenie powiatu pabianickiego pojawiły się orły bieliki. To drugi lęg w niedalekich okolicach naszego miasta po około 150 (!) latach ich nieobecności. 

Jeśli chodzi o środkową Polskę, ptaki te od lat monitoruje m.in. Muzeum Miasta Pabianic. W tym roku placówka sprawdziła osiem stanowisk orłów bielików, w środkowej i północnej części województwa łódzkiego.

Dobrą porą na ustalenie, czy poszczególnym parom udało się odchować młode i w jakiej liczbie, jest koniec czerwca. Tegoroczna kontrola stanowiła dużą niespodziankę.

– W gnieździe na terenie lasów dłutowskich zauważyliśmy dwa wyrośnięte pisklęta – nie kryje radości Tomasz Przybyliński, przyrodnik z MMP, a równocześnie wojewódzki koordynator Komitetu Ochrony Orłów. – Takiego samego sprawdzenia dokonaliśmy również w ubiegłym roku, ale wtedy gniazdo było puste. Wcześniej, w 2019 roku, zostało zaobserwowane jedno pisklę. Trafiło zresztą do ośrodka pomocy dzikim zwierzętom.

Jak usłyszeliśmy od znawcy tematu, powiat pabianicki pod względem środowiskowym nie stanowi dla bielików optymalnego obszaru do życia, bo chociaż są u nas lasy ze starym drzewostanem, to gorzej wygląda sytuacja z akwenami wodnymi.

– W naszym powiecie nie ma ich zbyt wielu, a bieliki odżywiają się głównie rybami i ptakami wodnymi. Fakt, że po bardzo długiej, bo niemal 150-letniej przerwie można je spotkać bardzo cieszy – dodaje Tomasz Przybyliński.

Na „Czerwonej liście ptaków Polski” orzeł bielik figuruje jako ptak najmniejszej troski (populacja, na skutek działań zmierzających w kierunku zwiększenia ich liczby, systematycznie rośnie). Jednak w „Czerwonej księdze ptaków Ziemi Łódzkiej” gatunek ten ma status „narażony na wyginięcie”.

– To oznacza, że regionalnie jest wciąż uważany za zagrożony. Jego „łódzką” populację szacuje się obecnie na około 35 par lęgowych, rozsianych stosunkowo równomiernie po całym województwie – tłumaczy przyrodnik.
fot. T. Przybyliński/MMP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRepertuar kina w Centrum Kultury w Zambrowie (11 do 22 lipca)
Następny artykułProf. Legutko: “Unia Europejska jest fatalnie skonstruowana”