A A+ A++

Liczba wyświetleń: 415

Mniszek lekarski zawleczony został na wszystkie kontynenty. Pełno go na łąkach, w uprawach i lasach. Bywa wykorzystywany jako roślina jadalna, pastewna, miododajna, w lecznictwie, ale w rolnictwie uznawany jest za chwast. Być może jednak wkrótce stanie się zielskiem cennym.

Opony wykonane właśnie z mniszka lekarskiego są testowane przez znane koncerny Goodyear i Continental. W Niemczech i Stanach Zjednoczonych prowadzone są badania mające na celu poprawę ekstrakcji lateksu z mniszka lekarskiego i umożliwienie masowej produkcji z niego opon.

To trochę ukłon w kierunku ekologii, ale i ciekawe poszukiwanie surowca zastępczego. I pomyśleć, że niegdyś uprawa kauczuku tworzyła milionerów, toczono o niego wojny, a na żółtawe chwasty nikt nie zwracał uwagi.

Takie badania są jednak prowadzone już od kilku lat, a prototypowa opona zimowa „Taraxa Gum” firmy Continental z 2018 roku wykonana była już właśnie z gumy pozyskanej z mniszka lekarskiego. Wypływający z rośliny biały i lepki sok to lateks, który można przekształcić w gumę.

Problemem jest technologia, która pozwoli na opłacalność takiej produkcji, ale Goodyear w Stanach Zjednoczonych i Continental w Niemczech starają się obecnie udoskonalić proces. Będzie konkurencja dla plantacji drzew kauczukowych, które znajdują się głównie w Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Południowej i Afryce?

To szansa dla Europy, gdzie mniszka nie brakuje. Kauczuk naturalny jest klasyfikowany w Europie jako „materiał krytyczny”, podobnie jak metale ziem rzadkich, czyli grupa 17 metali niezbędnych w najnowocześniejszych technologiach. Stary Kontynent jest uzależniony głównie od importu z Azji.

Mniszka lekarskiego ci u nas dostatek. Aby wydobyć lateks, należy zmielić jego korzenie. Paradoksalnie takie poszukiwania wspiera rozwój aut elektrycznych, które gwałtowniej przyspieszają i szybciej zużywają opony.

Doi tej pory kauczuk naturalny był niezbędny w przemyśle motoryzacyjnym, ponieważ pozwalał na produkcję opon o wyższych osiągach. Guma pochodząca z produktów petrochemicznych nadaje się na opony niższej jakości, a poza tym uważana jest teraz za produkt „zanieczyszczający” planetę. Na razie produkcja gumy z mniszka lekarskiego nie jest opłacalna, ale badania i nowe technologie mają to zmienić. ​

Autorstwo: BD
Źródło: NCzas.info

TAGI: Motoryzacja, Opony, Rośliny

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJan Warzecha: Rolnicy zostali oszukani przez Koalicje 13 grudnia(VIDEO)
Następny artykułSMS Zagłębie Lubin walczy o marzenia!