A A+ A++

Aura sprzyja wycieczkom do lasu i grzybobraniu. Jednak podczas takiej wyprawy nietrudno stracić orientację i zgubić się w terenie. Pamiętajmy, aby podczas grzybobrania nie stracić czujności, aby do domu wrócić nie tylko z pełnym koszem grzybów, ale przede wszystkim cało i zdrowo. Policjanci apelują o rozsądek i zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas leśnych wypraw. Prosimy o przekazanie naszych wskazówek seniorom z Państwa rodzin.

Ostrołęccy policjanci wielokrotnie pomagali zagubionym grzybiarzom odnaleźć drogę. Brak rozpoznania terenu oraz brak przygotowania do chodzenia w lesie, kończy się często interwencją policji. Telefon do dyżurnego często rozpoczyna się od słów „zgubiłem się w lesie…”. Kiedy policjant dopytuje o szczegóły, często okazuje się, że sam zgłaszający ma nawet problem z określeniem miejsca i miejscowości, gdzie wszedł do lasu. W naszym powiecie jest wiele miejsc, które są atrakcyjne dla grzybiarzy. Niestety wiele osób jest kompletnie nieprzygotowanych na wyprawy do lasu, do tego stopnia, że nawet nie wiedzą w jakiej miejscowości zaparkowali samochód, nie mówiąc o części lasu, do której weszli.

Dlatego ostrołęccy policjanci przygotowali kilka porad dzięki którym zmniejszymy prawdopodobieństwo wystąpienia takich sytuacji.

Osoby starsze, nie powinny w ogóle wybierać się same na grzybobrania. Odnalezienie przed zmrokiem zagubionej osoby w lesie, powoduje często ograniczony czas działania dla służb. Wówczas w poszukiwania zaangażowani są wszyscy policjanci i funkcjonariusze pozostałych służb ratunkowych. Często sytuacji takich można by uniknąć poprzez zachowanie większej czujności, rozsądku i przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa.

  • nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie,
  • nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren,
  • należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie,
  • pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy,
  • bardzo ważne, aby zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i w przypadku zgubienia się, natychmiast zgłosić ten fakt Policji.
  • dokładnie określmy rodzinie do jakiego lasu się wybieramy, i w którym kierunku będziemy zmierzać,
  • warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie.
  • nie zapominajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni.

Niewątpliwie przestrzeganie tych kilku ważnych zasad zwiększy bezpieczeństwo podczas leśnych wypraw.

kom. Tomasz Żerański

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Ostrołęka: Ostrołęccy policjanci wspólnie ze strażakami ratowali 12 miesięczne dziecko
Następny artykułPolicja Ostrołęka: Kradzież z włamaniem do sklepu jubilerskiego. Sprawca zatrzymany przez ostrołęckich policjantów zaledwie kilkanaście minut po zgłoszeniu