A A+ A++

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie przekazali do muzeum cztery sztuki historycznej broni palnej i amunicji, którą udało się odnotować na stanie składnicy jednostki. Broń tego typu znajduje się w depozytach policyjnych między innymi ze względu na prowadzenie interwencji wobec różnych kolekcjonerów. W toku prowadzenia spraw zdarza się, że zostaje przeznaczona do zniszczenia i chcąc uchronić drogocenne zabytki, jeden z policjantów na co dzień pracujących w Wydziale Kryminalnym zdecydował się uchronić przed takim losem cztery znalezione egzemplarze.

fot. Komenda Miejska Policji w Jaworznie

Sprawa nabrała rozpędu, gdy Komendant Miejski Policji insp. dr Piotr Uwijała uzyskał od funkcjonariusza informację o możliwości przekazania broni do zbiorów muzealnych. Dzięki postanowieniu Sądu Rejonowego w Jaworznie uzyskano możliwość przekazania ujawnionej broni oraz amunicji do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Odbioru dokonał Zastępca Dyrektora ds. Kolekcji Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Pan Jacek Marian Pawłowicz oraz asystujący mu kierownik działu zbiorów Pan Jerzy Juhanowicz, a same eksponaty osobiście przekazał im Komendant Miejski Policji w Jaworznie.

Zabezpieczona broń obejmuje:

  • Pistolet STEYR-Pieper, kaliber 6,35mm, model 1909;
  • FROMMER STOP, kaliber 7,65 Browning/ .32 Auto;
  • Rewolwer MAS Mle 1892;
  • Pistolet VIS wzór 35.
fot. Komenda Miejska Policji w Jaworznie

Policjantom dziękujemy za uratowanie bezcennych zabytków i miejmy nadzieję, że częściej będziemy się spotykać z takimi zabiegami, ponieważ niestety w toku postępowań, wiele egzemplarzy takiej broni przeznacza się do zniszczenia.

fot. Komenda Miejska Policji w Jaworznie

Źródło: jaworzno.policja.gov.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzubin: Wernisaż i performance Grzegorza Plehy Pleszyńskiego
Następny artykułNajlepszy polski film roku. Bardziej śmieszny niż serial “1670”