A A+ A++
Taką informację podał tuż po godzinie 18.00 Piotr Müller, rzecznik rządu. Wzorem innych krajów Unii Europejskiej, choć ze sporym poślizgiem czasowym, Polska zakazała białoruskim samolotom wlotu w przestrzeń powietrzna naszego kraju.

“Rada Ministrów przyjęła zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów użytkowanych przez przewoźników z Białorusi” – napisał na Twitterze Piotr Müller. – “Jest to element realizacji sankcji, o które wnioskował podczas Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki”.

Przypomnijmy, że powodem sankcji jest zmuszenie samolotu Ryanair Sun do wylądowania w Mińsku z powodu rzekomego zagrożenia bombowego, do którego doszło 23 maja. Po wylądowaniu władze Białorusi wyprowadziły z pokładu samolotu i aresztowały Romana Protasiewicza, działacza opozycji i współzałożyciela kanału Nexta, oraz jego dziewczynę, obywatelkę Rosji Sofię Sapiegę.

Premier nazwał zatrzymanie samolotu “aktem państwowego terroryzmu ze strony Białorusi” i wystąpił do Rady Europejskiej o nałożenie sankcji na Białoruś oraz wstrzymanie lotów pomiędzy UE i Białorusią do czasu uwolnienia opozycjonisty.

Przywódcy Unii Europejskiej podjęli już 24 maja wieczorem decyzję o zakazie lotów pasażerskich między UE i Białorusią, rozpoczęli też prace nad sankcjami gospodarczymi wobec Mińska.

Tymczasem przestrzeń powietrzna nad Polską ciągle pozostawała otwarta dla białoruskich samolotów – jeszcze dziś wylądował w Warszawie samolot z Mińska. Dopiero około godziny 18.00 rząd zakomunikował, że podjął decyzję o zamknięciu polskiej przestrzeni powietrznej dla Białorusi.

Oceń artykuł
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMyślała, że psa nie trzeba karmić. “Rzucała w niego pustym garem po zupie”
Następny artykułApel marynarzy ORP Orzeł. Nie chcą skończyć jak Kursk, ARA San Juan czy KRI Nanggala-402