A A+ A++

W domu jest najbezpieczniej. Dlatego ruszyła pomoc kierowana do seniorów — żeby nie musieli wychodzić na zakupy i narażać się na zakażenie. Żeby otrzymać pomoc wolontariusza, wystarczy zadzwonić na numer specjalnie utworzonej infolinii.

Codziennie mamy wzrost zakażeń. Dlatego osoby 70 plus nie powinny wychodzić z domu. Mogą to zrobić w wyjątkowych sytuacjach — gdy idą do pracy, do sklepu, lekarza, apteki czy do kościoła. A jeśli już robią zakupy, powinni korzystać z tzw. godzin dla seniorów, które obowiązują od poniedziałku do piątku w godz. 10-12.

Jeśli jednak boją się zakażenia, nie muszą w ogóle wychodzić z domu. Swoje potrzeby mogą zgłaszać telefonicznie. Uruchomiona została infolinia, czyli Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, który sygnowany jest hasłem #WspierajSeniora. Program przeznaczony dla osób w wieku powyżej 70 lat, a w szczególnych przypadkach również młodszych, które będą mogły zgłosić swoje problemy i uzyskać pomoc w czasie pandemii. Osoba dzwoniąca pod podany numer łączy się z konsultantem, który zbiera informacje i jego dane. Te przekazywane są do właściwego ośrodka pomocy społecznej. Wówczas pracownik MOPS-u kontaktuje się z seniorem, weryfikuje zgłoszenie i ustala, jaka pomoc jest potrzebna. Usługa jest darmowa, senior pokrywa jedynie koszt zakupów.

Gdzie dzwonić?
Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów: 22 505 11 11
Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu: 600 384 230 lub 505 390 239
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku: 87 732 67 18
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie: 89 534 04 14

— Od piątku, kiedy pomoc została uruchomiona, otrzymaliśmy 43 zgłoszenia od seniorów, którzy potrzebują pomocy. Najczęściej są to prośby o zrobienie podstawowych zakupów, wykupienie leków, wyrzucenie śmieci i wyprowadzenie psa — mówi Elżbieta Skaskiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie. — Są też pojedyncze prośby o umówienie wizyty u lekarza, załatwienie recepty na szczepionkę na grypę, porąbania albo zakupienia drewna na opał. Może się oczywiście zgłosić wolontariusz, który będzie mógł i chciał pomów w rąbaniu drewna. Bo w tej chwili pomoc realizujemy własnym sumptem, czyli pomagają pracownicy MOPS…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStrajk kobiet. Tysiące ludzi na proteście w Lublinie. Takich tłumów dawno nie było. “To jest wojna. Zaczęliśmy rewolucję!”
Następny artykułŚwiadoma pielęgnacja cery – jakie kosmetyki warto wybrać?