A A+ A++

Ostatnimi czasy sporo w przestrzeni publicznej dyskusji na temat bezpieczeństwa w naszym Mieście. Nadmierne natężenie ruchu drogowego na głównej drodze przejazdowej z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego (droga nr 719) odczuwa każdy kierowca pokonujący tę trasę lub jej odcinek. Zakorkowana droga poprzez emisję spalin stanowi zarówno zagrożenie ekologiczne, jak również przyczynia się do wielu niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

Poprawa bezpieczeństwa na drogach oraz udrożnienie ruchu stanowi główny powód decyzji w obszarze inwestycji drogowych. To kluczowy aspekt dla użytkowników dróg.

Dotychczasowe analizy zdarzeń drogowych w rejonie skrzyżowania Al. Wojska Polskiego z Al. Niepodległości dowodzą, że niezbędna jest tam zmiana organizacji ruchu. To niebezpieczny punkt, łatwo tam o wypadki, w których zagrożone jest ludzkie zdrowie, a często życie.

W przypadku drogi wojewódzkiej nr 719 na odcinku przebiegającym w granicach administracyjnych Pruszkowa zarządcą jest Zarząd Województwa Mazowieckiego, w imieniu którego działa Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie (MZDW). Analizy dotyczące zdarzeń drogowych stały się jednym z powodów podjęcia działań służących usprawnieniu płynności ruchu oraz poprawie bezpieczeństwa. W konsekwencji podjęta została decyzja o rozpoczęciu inwestycji w zakresie rozbudowy skrzyżowania drogi wojewódzkiej DW719 Al. Wojska Polskiego z Al. Niepodległości.

Inwestycja będzie wykonywana w ramach decyzji ZRiD z dnia 13 grudnia 2022r wydanej przez Wojewodę Mazowieckiego.

Zezwolenie na tę inwestycję (Zezwolenie na Realizacje Inwestycji Drogowej w skrócie  ZRID) wydawane jest w formie decyzji administracyjnej dla  właściwego zarządcy drogi.

Odcinek drogi nr 719 przebiegający przez Pruszków zarządzany jest przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich (MZDW). Jest to również Inwestor, na wniosek którego został wydany ZRID. Podstawę prawną decyzji ZRID stanowi Ustawa z dnia 10 kwietnia 2003 roku o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, tzw. specustawa drogowa.

Nadrzędność administracyjną ZRIDU w zakresie zagospodarowania zielenią na terenie inwestycji reguluje art. 21 ust. 2 specustawy „do usuwania drzew i krzewów znajdujących się na nieruchomościach objętych decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, z wyjątkiem drzew i krzewów usuwanych z nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, nie stosuje się przepisów o ochronie przyrody w zakresie obowiązku uzyskiwania zezwoleń na ich usunięcie oraz opłat z tym związanych”. Tym samym inwestor (MZDW) nie występuje do Miasta o zgodę na wycinkę drzew.

Podczas procesu planowania inwestycji analizowane były wszystkie jej konsekwencje. Poszerzenie pasa drogowego, co jest warunkiem poprawy bezpieczeństwa wymaga pozyskania i zagospodarowania większej przestrzeni na drogę. To oznacza niestety konieczność wycinki drzew.

Warto podkreślić, że inwestycja jako nadrzędne traktuje bezpieczeństwo. Nie można lekceważyć również faktu, że poinwestycyjne zwiększenie płynności ruchu oznacza mniej spalin emitowanych z samochodów stojących w korkach. Prezydent Miasta Pruszkowa pismem z dnia 28 lipca 2023r.  zwrócił się do MZDW z wnioskiem o analizę dotyczącą możliwości przesadzenia drzew rosnących na terenie objętych inwestycją.

Biorąc pod uwagę, powyższe Prezydent Miasta Pruszkowa w budżecie planowanym na 2024 uwzględni zwiększenie środków na nowe nasadzenia, co miejmy nadzieję spotka się z pozytywnym zaopiniowaniem Radnych Rady Miasta Pruszkowa.

3 sierpnia 2023r. (czwartek) o godzinie 17:00 odbędzie się posiedzenie Komisji Doraźnej Rady Miasta Pruszkowa do spraw rozwiązywania kluczowych problemów komunikacyjnych Gminy Miasta Pruszkowa. Posiedzenie odbędzie się w sali konferencyjnej w budynku przy Armii Krajowej 46 (IV p.).
Liczymy, że udział w spotkaniu wezmą również przedstawiciele ze strony inwestora.

Na zakończenie należy raz jeszcze nadmienić, że tak ruchliwa droga, kluczowa dla Mieszkańców musi spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Przebudowa skrzyżowania eliminuje zagrożenia, których obecna skala jest realnym zagrożeniem dla każdego, kto korzysta z jezdni jako kierowca, pasażer, rowerzysta czy jako pieszy.

Zapewnienie bezpieczeństwa Mieszkańców było, jest i będzie zawsze priorytetem, czy to chodzi o drogę gminną, powiatową, wojewódzką, czy krajową.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKilka tysięcy muzułmanów demonstrowało na ulicach Göteborga
Następny artykułWPADŁ Z NARKOTYKAMI I AMUNICJĄ. ZATRZYMANEMU 45-LATKOWI GROZI NAWET 8 LAT WIĘZIENIA