A A+ A++

17 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Snu i choć sen jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie, to niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest odpowiednia higiena snu. Jak zadbać o dobry sen już dziś?

Czynniki wpływające na sen
Na jakość snu wpływa wiele czynników – w tym dieta, styl życia i otoczenie. Spożywanie ciężkich posiłków przed snem, korzystanie z urządzeń elektronicznych, a także nieodpowiednie oświetlenie w pokoju mogą negatywnie wpływać na sen.

Rola melatoniny
Melatonina to hormon, który wpływa na sen i reguluje nasz zegar biologiczny. Brak snu lub nieprawidłowe nawyki snu mogą zaburzyć jej produkcję, co prowadzi do problemów ze snem. W artykule omawiamy sposoby na naturalne zwiększenie produkcji melatoniny.

W przypadku długotrwałych problemów ze snem warto skonsultować się z lekarzem. Można również skorzystać z naturalnych metod, takich jak aromaterapia, medytacja czy relaksacja mięśniowa.

8 sprawdzonych sposobów na lepszy sen

1. Ustal stałe godziny snu i wstawania
Higiena snu zaczyna się już o poranku. Spróbuj wstawać i kłaść się spać o tej samej porze każdego dnia. Warto trzymać się wyznaczonych godzin również w weekendy. Jeśli codziennie wstajesz o 06:30, a w weekend o 10:00, to może zachwiać Twoim rytmem dobowym.

2. Unikaj światła niebieskiego 2 godziny przed snem
Światło niebieskie pobudza mózg do pracy, przez co trudniej jest mu się wyciszyć. Żyjemy w świecie, gdzie jest za dużo bodźców (ekrany w domu, ekrany na mieście, świecące billboardy, neony, hałas, radio) – wszystko to wpływa na nasze pobudzenie i częste przestymulowanie, co wpływa na pogorszenie się snu.

3. Zadbaj o komfortowe miejsce do spania

Zadbaj o swoją sypialnię – miejsce, w którym odpoczywasz, powinno kojarzyć się właśnie z odpoczynkiem. Wybieraj miłe w dotyku tekstury, zadbaj o relaksujący zapach w sypialni, utrzymuj odpowiednią temperaturę w sypialni i wywietrz ją pół godziny przed snem.

4. Stosuj drzemki mądrze

U dorosłych drzemka nie powinna przekraczać 30 minut. Taka długość chroni przed wejściem w stadium głębokiego snu, w którym aktywność mózgu zwalnia. Wybudzeni z tego stadium możemy wolniej reagować na bodźce, czuć się rozbici, zdezorientowani, trudniej kojarzyć. Krótka, kontrolowana drzemka pozwala odświeżyć ciało i umysł, ale nie rozregulowuje rytmu dobowego.

5. Posmakuj diety na dobry sen

Dla prawidłowego przebiegu rytmu dnia i nocy organizm potrzebuje wielu substancji chemicznych, aminokwasów, enzymów, składników odżywczych i hormonów. Należą do nich m.in.: melatonina, serotonina, potas, magnez, witaminy z grupy B.

6. Unikaj używek przed snem

Stosowanie używek przed snem może znacząco pogorszyć jego jakość, co przekłada się na gorsze funkcjonowanie następnego dnia.

7. Rozluźnij się przed snem

Relaksacja jest jedną z najskuteczniejszych metod poprawy jakości snu. Świadome rozluźnianie ciała oraz uspokojenie myśli działa kojąco, wyciszająco i przygotowuje organizm do spoczynku.

8. Zapanuj nad stresem

Trudno jest zasnąć i wykorzystać odżywczą moc snu, gdy mięśnie są napięte, a w głowie trwa gonitwa, gdzie ścigają się negatywne myśli.

Więcej porad znajdziesz w artykule „Higiena snu: 8 sprawdzonych sposobów na zdrowy i dobry sen”. Pomogą Ci one wprowadzić do swojego życia proste nawyki, dzięki którym poczujesz się bardziej wypoczęty i pełen energii. Dowiesz się również, jakie czynniki wpływają na jakość snu i jak uniknąć najczęstszych błędów, które wpływają na problemy ze snem.

Higiena snu: 8 sprawdzonych sposobów na zdrowy i dobry sen: https://natu.care/pl/umysl/higiena-snu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZabójstwo w Oświęcimiu. Ważna decyzja sądu w sprawie podejrzanego Norwega
Następny artykułPowiat Giżycko: Dzień Czytania Tolkiena