A A+ A++

O pracach prezentowanych w Jaworznie mówi Przemysław Dudzik, dyrektor jaworznickiego muzeum: to prace, które są pokłosiem wycieczki Marca Chagalla w 1931 r. do Ziemi Świętej. Zainspirowały go tamte rejony, Pismo Święte. Te prace to litografie. Znajdują się w wielu zbiorach na terenie całego świata, z racji urody i niepowtarzalności tychże grafik. Te prace to grafiki odbite w latach 1959-1960 w Paryżu, jako materiał, który pozwala bez większych komplikacji prezentować je na zasadzie takich peregrynacji po muzeach czy galeriach.

Chagall wywodzi się z żydowskiego getta w Łoźni na Białorusi. Żył niemal 100 lat, zmarł w 1985 r. Uważany jest za malarskiego wizjonera. Z pewnością każdy szanujący się miłośnik sztuk, a także każdy snob powinien tę wystawę obejrzeć.

March Chagall ze względu na swój język plastyczny, swoją formę wypowiedzi jest bardzo rozpoznawalny, jest bardzo charakterystycznym artystąmówi dyr. Dudzik. – Jego prace bardzo często funkcjonują w przestrzeni publicznej, a więc większa ilość osób bez problemu może je rozpoznać. Dlaczego warto je zobaczyć? Myślę, że dlatego, iż mimo wszystko jest to forma pracy autentycznej, więc nie jest to reprodukcja, nie jest to ekran telewizora, smartfona.

Jak mawiano o Chagallu przenosił „logikę rzeczywistości na logikę snu”, co mogłoby stwarzać niejakie kłopoty z ich interpretacją. Warto się z nimi zmierzyć i dać się porwać do tego niepowtarzalnego świata.

Chagall był pierwszym żyjącym malarzem, którego obrazy powieszono w Luwrze. Współcześnie jego prace osiągają zawrotne ceny. Przed paroma laty, na aukcji jednego z nowojorskich domów aukcyjnych, za jedną z prac Chagalla zapłacono 28,5 mln dolarów. Wystawy w jaworznickim muzeum nie możecie przeoczyć.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOgłoszenie oferty realizacji zadania publicznego z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej pn. Rozgrywki Młodzieżowej Ligi SAS Sejny z pominięciem otwartego konkursu ofert, zgodnie z art. 19a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
Następny artykułCo dalej z drogą S16 pomiędzy Olsztynem i Biskupcem?