A A+ A++

Przerąb to wieś znajdująca się na krańcu powiatu radomszczańskiego, w gminie Masłowice. Kto by pomyślał, że kiedyś miejscowość ta była miasteczkiem?

Figura Św. Jana Nepomucena przy drodze przechodzącej przez wieś. O figurze pisałem tutaj. Fot. Paweł Dudek, 2019 r.

Przerąb zdobył prawa miejskie przed 1791 rokiem, a utracił je przed 1830 rokiem. Inne źródła mówią o tym, że było to miasto w latach 1780-1794, a jeszcze inne iż uzyskał prawa miejskie w 1787 roku. Jak widać, w pomroce dziejów giną nawet te, wydawać by się mogło, najważniejsze informacje. W mieście Przerąb zamieszkiwało wtedy zaledwie 170 osób. To prawie dwa razy mniej niż w obecnej wsi Przerąb, ale warto wiedzieć, że przed wiekami te wartości wszędzie były mniejsze.

W późniejszym czasie Przerąb był także siedzibą gminy – od międzywojnia do 1954 roku. Zapewne małe to „pocieszenie” dla dawnego miasteczka, ale jak widać nie było już podstaw, aby przywrócić mu dawny status. Według danych z 1952 roku gminę Przerąb tworzyło 18 gromad: Borki, Gembartówka, Granice, Huta Przerębska, Klizin, Kotków, Krosno, Krzemieniewice, Krzemieniewice kol., Lipowczyce, Marianek, Przerąb, Rzejowice, Rzejowice-Dąbrowa, Tworowice, Wola Kotkowska, Wola Przerębska i Żencin. W 1954 roku zlikwidowano gminy, tworząc w ich miejsce gromady. Gdy w 1973 roku według nowego podziału administracyjnego tworzono znów gminy, nie przywrócono jej w Przerębie – dawne tereny tej gminy weszły w skład gmin Kodrąb, Masłowice oraz Gorzkowice.

111 razy oglądano od początku 23 razy oglądano dzisiaj

Zobacz podobne artykuły:

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożar przy Piłsudskiego 109B w Markach
Następny artykułPERN podpisał umowy na modernizację linii nalewczych