A A+ A++

Publikacja z dnia: 27-12-2023 13:12

Budując dom trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele aspektów, w tym to, w jaki sposób będą odprowadzane ścieki. W większości przypadków nie ma z tym żadnego problemu, ponieważ wystarczy podpiąć się do zbiorczej sieci kanalizacyjnej. 

Niestety, na wielu obszarach nie ma takiej możliwości, dlatego trzeba postawić na inne rozwiązanie takie jak choćby budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. 

Tego typu inwestycja wymaga podjęcia konkretnych działań, w tym przygotowania projektu instalacji i nałożeniu go na mapę, aby dokładnie zaplanować umiejscowienie poszczególnych elementów. Głównym jest oczywiście zbiornik, który najczęściej podzielony jest na komory, w których zachodzą procesy zmierzające do neutralizacji zanieczyszczeń. W poniższym artykule spróbujemy odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania, w tym to, ile miejsca potrzeba, aby wybudować własną oczyszczalnię.

 

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – kiedy warto wybudować?

Największą zaletą przydomowych oczyszczalni ścieków jest to, że sprawdzają się w niemal każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Jest to bardzo prosta w działaniu, bezawaryjna i w praktyce bezobsługowa instalacja, która ma także walory ekologiczne. Te ostatnie przejawiają się tym, że ścieki są oczyszczane w znacznej mierze przy użyciu naturalnych zasobów, a na końcu są odprowadzane z powrotem do środowiska, w tym do gleby, rzeki lub np. mogą być wykorzystane do napełnienia oczka wodnego czy podlewania kwiatów. Zanim jednak podejmie się decyzję dotyczącą budowy oczyszczalni, należy przeprowadzić dokładną analizę potrzeb i możliwości. Trzeba przede wszystkim ustalić poziom wód gruntowych, sprawdzić glebę oraz dobrze wymierzyć dany teren.

Ile miejsca potrzebuje oczyszczalnia ścieków?

Jednym z najczęściej padających pytań w kontekście budowy przydomowej oczyszczalni jest to, ile miejsca potrzeba, aby móc myśleć o takiej instalacji. Trudno wskazać jedną poprawną odpowiedź, ponieważ wszystko zależy od tego, jaki rodzaj wybierzemy. Wśród dostępnych opcji są najprostsze oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, które potrzebują nawet 100 mkw, przy czym sam osadnik gnilny – około 5 mkw, ale system drenaży już 90-95 mkw. Najmniej miejsca potrzebne jest w przypadku oczyszczalni biologicznej, ponieważ większość takich instalacji zmieści się na zaledwie kilkunastu metrach kwadratowych, a najnowocześniejsze modele wymagają jedynie 3-5 mkw.

O czym pamiętać przed budową oczyszczalni?

Przy budowie oczyszczalni trzeba zwrócić uwagę nie tylko na to, czy sama instalacja zmieści się na działce, ale też, czy jej umiejscowienie będzie zgodne z obowiązującym prawem. Chodzi w szczególności o konieczność zachowania odległości od innych obiektów, w tym m.in. 2 metrów od granicy działki, 0,8 m od przewodów elektrycznych czy 1,5 m od rur wodnych i gazowych. Ponadto, niezbędne jest położenie oczyszczalni daleko od okien i drzwi zewnętrznych (minimum 5 m) czy studni chłonnej – w przypadku oczyszczalni biologicznej w odległości minimum 30 m, a przy drenażowej nawet 70 m.

(artykuł sponsorowany)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWegetarianie z megaosad. Roślinna dieta mieszkańców osad kultury Cucuteni-Trypole
Następny artykułKreacja skutecznych banerów reklamowych: 5 kluczowych zasad