A A+ A++

Rada Bałtycka zgodna w kwestii zatrzymania importu energii elektrycznej z Białorusi

09.11.2020r. 08:44


Dwudzieste szóste posiedzenia Rady Bałtyckiej zrzeszającej Litwę, Łotwę i Estonię zakończyło się między innymi deklaracją o braku woli importu energii elektrycznej z rosyjskiego atomu na Białorusi – czytamy w BiznesAlert.pl.


Kraje bałtyckie wyraziły znaczenie współpracy w ramach NATO w celu zwalczania efektów pandemii koronawirusa i odpowiedzi na wyzwania stawiane przez agresywną politykę Rosji, a także budowy NATO-wskich centrów dowodzenia w Polsce i na Litwie. Jedno z wyzwań to narastające działania w cyberprzestrzeni, którym mają się sprzeciwiać jednostki cyberbezpieczeństwa NATO w Tallinie, Rydze i Wilnie.

Państwa Rady Bałtyckiej podkreślają znaczenie Gazociągu Polska-Litwa oraz połączenia Balticconnector dla bezpieczeństwa energetycznego. Podkreślają znaczenie budowy kolejnych połączeń (jak Harmony Link budowany przez Litgrid i Polskie Sieci Elektroenergetyczne – przyp. red.) w celu umożliwienia synchronizacji sieci elektroenergetycznej państw bałtyckich z systemem kontynentalnym przez Polskę do 2025 roku najpóźniej i znaleźć w tym celu odpowiednie finansowanie.

Kraje bałtyckie wzywają także do przestrzegania standardów importu energii z krajów trzecich po to, aby zablokować go w przypadku ich nieprzestrzegania. – Ponownie podkreślamy zgodę państw bałtyckich odnośnie do zatrzymania importu elektryczności z Białorusi biorąc pod uwagę fakt uruchomienia elektrowni jądrowej w tym kraju, podkreślamy znaczenie dalszej pracy z Komisją Europejską na rzecz uniemożliwienia dostaw energii z Białorusi na rynek krajów bałtyckich w celu zapewnienia przejrzystości i przewidywalności jego pracy – można przeczytać w stanowisku.

Estonia, Łotwa i Litwa potępiają prędkie uruchomienie elektrowni jądrowej w Ostrowcu budowanej przez rosyjski Rosatom bez przestrzegania międzynarodowych rekomendacji bezpieczeństwa nuklearnego. Wzywają Białoruś do wprowadzenia standardów międzynarodowych w zgodzie z rekomendacjami Komisji Europejskiej, przede wszystkim poprzez współpracę z Grupą Regulatorów Europejskich na rzecz Bezpieczeństwa Nuklearnego (ENSREG). Domagają się, by Białoruś synchronizowała przyłączenie obiektu do sieci z wdrażaniem tych wymogów – czytamy w BiznesAlert.pl.

Rada Bałtycka , BiznesAlert
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolacy nagminnie przegrzewają mieszkania. To odbija się nie tylko na rachunkach, lecz przede wszystkim na ich zdrowiu
Następny artykułSzukasz mieszkania? Pomoże ci sztuczna inteligencja