A A+ A++

Łódź to miasto z dość krótką (ale na pewno intensywną!) historią, co oznacza, że na próżno szukać w nim śladów zabudowy sprzed kilkuset lat, jak na przykład w Krakowie czy Warszawie. To sprawiło, że jeszcze kilkanaście lat temu stolica województwa łódzkiego wyglądała mało zachęcająco. Jak ma się sprawa dziś?

Od zera do rewitalizacji

Czasy przemian ustrojowych obeszły się dość brutalnie z łódzkim przemysłem włókienniczo-przędzalniczym – liczne zakłady (w mieście, które jeszcze chwilę wcześniej słynęło z tych wyrobów!) upadły, a jedynymi śladami ich bytności pozostały opuszczone hale fabryczne i charakterystyczne budynki z czerwonej cegły. Obrazu całości nie poprawiały także obskurne kamienice, szczególnie liczne w pozornie najbardziej reprezentacyjnej części każdego miasta, czyli… w centrum!

Dziś mamy jednak już rok 2023, od pamiętnych chwil minęły ponad trzy dekady. Jak w tym czasie zmieniła się Łódź i w jakim kierunku poszły władze miasta? Oto kilka przykładów!

Dalszy los poprzemysłowych budynków

Zdecydowanie najciekawszym elementem łódzkich rewitalizacji są lofty tworzone w zaaranżowanych na budynki mieszkaniowe wspomnianych pofabrycznych halach i budynkach. Chociaż inwestycje tego typu powstają także w innych miastach (najbardziej znane to te w Krakowie, Poznaniu i na terenach poprzemysłowych na Górnym Śląsku), to najliczniejsze (i najbardziej znane!) są właśnie te w Łodzi!

Sam trend tworzenia loftów nie jest nowy i przyszedł do nas (choć oczywiście ze znacznym opóźnieniem) z Ameryki, gdzie w latach 60. XX wieku artyści rozpoczęli wynajmowanie pofabrycznych przestrzeni, aby tworzyć w nich mieszkania lub pracownie. Nic dziwnego, za stosunkowo niewielkie pieniądze otrzymywali mnóstwo miejsca (choć też warunki raczej mało luksusowe).

Dziś lofty są naprawdę popularne! I nic dziwnego – nie dość, że położone w dobrze skomunikowanych i atrakcyjnych miejscach, to z dużą ilością terenów zielonych wokół. Warto zaglądać na strony takie jak https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/lodz/ w poszukiwaniu ofert. Dobrze też pamiętać, że lofty to akurat typ mieszkania, którego podaż jest ograniczona – raczej trudno dziś o nowe porzucone fabryki niemal w środku miasta!

Nowe oblicze łódzkiej Manufaktury

Manufaktura, czyli najbardziej znane łódzkie centrum handlowe (chociaż nie tylko, bo w kompleksie znajdują się też lokale rozrywkowo-kulturalne) przed rozpoczęciem rewitalizacji (która zakończyła się w 2006 roku), przypominało plan filmowy filmu z gatunku post-apokalipsy. Nic dziwnego, czas niezbyt łaskawie obszedł się z tą fabryką.

Dziś Manufaktura to miejsce chętnie odwiedzane przez i mieszkańców, i turystów. Chociaż budynki zostały poddane gruntownej renowacji (w czasie 3 lat odrestaurowano 45 000 m2 ceglanych elewacji, 12 500 m2 metalowych okien oraz 90 000 m2 zabytkowych wnętrz), to doskonale widać ich XIX-wieczny charakter. To zasługa zarówno specyficznej architektury, jak i niezwykle charakterystycznych ceglanych murów, których na próżno szukać w nowoczesnych obiektach, wybudowanych w ostatnich kilkunastu latach. Warto poszukać na portalu https://gethome.pl/ mieszkań w pobliżu (ulice Zachodnia, Ogrodowa, Drewnowskiego).

Rewitalizacja łódzkich kamienic

Także łódzkie kamienice są poddawane regularnym renowacjom i rewitalizacjom, co widać na wielu ważniejszych łódzkich ulicach. W grudniu 2022 zakończono między innymi rewitalizację ulicy przy Włókienniczej, która stała się woonerfem (przestrzenią bez wyznaczonego podziału między jezdnią a chodnikiem).

Innym ciekawym przykładem jest ulica Rewolucji 1905 r. – choć efekt jest tu wizualnie mniej imponujący niż na wspomnianej ulicy Włókienniczej, to i tak należy docenić starania projektantów, by uczynić tę przestrzeń bardziej przyjazną mieszkańcom.

Inną dużą inwestycją jest rewitalizacja Księżego Młyna, bardziej kompleksowa niż przebudowa ulic. Dzięki remontowi w okolicy pojawiła się nie tylko infrastruktura dla pieszych (ławki, kosze na śmieci i inne), ale też zadbano między innymi o podwórza, rozbudowano oświetlenie, a oprócz tego zadbano o nowe lokale i siedziby instytucji (restauracje, świetlice, poczta). Nic dziwnego, że miejsca w okolicy są tak rozchwytywane! Sprawdź na stronie https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/lodz/t/kawalerki/, czy pojawiła się oferta, która może cię zainteresować.

Nowa stara Łódź

Liczne i rozbudowane inwestycje w Łodzi to najlepszy przykład na to, że wcale nie potrzeba buldożera, żeby na miejscu starego zbudować nowe! Stare kamienice i pofabryczne budynki okazują się miejscami, którym można nie tylko przywrócić blask, ale wręcz zdefiniować go na nowo!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNoga z gazu. Zderzenie trzech samochodów w Łękach
Następny artykułMarek Czyż poprowadzi kolejny program w TVP. Już kiedyś był jego gospodarzem