A A+ A++

W 2022 r. odnotowano 17 338 przypadków boreliozy, czyli aż o niemal 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wskazują, że ten trend może być nie tylko kontynuowany w tym roku, lecz także przybrać na sile. Szczególnie, że do połowy czerwca ujawniono już 6,1 tys. przypadków boreliozy. To aż o ponad 80 proc. więcej niż o tej samej porze przed rokiem. – To efekt większej aktywności Polaków po pandemii. Wolny czas chętniej spędzamy w parkach, lasach, nad jeziorem, czyli w naturalnym siedlisku kleszczy. Poza tym diagnozowane w tym roku przypadki choroby są często konsekwencją ugryzienia jeszcze w 2022 r., a nawet latach poprzednich – zauważa Szymon Cienki, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Choroba rozwija się bowiem przez kilka tygodni, ale bywa, że na jej objawy trzeba poczekać kilka czy nawet kilkanaście miesięcy. Do tego jest trudno diagnozowalna.

Klimat sprzyja

Powodem problemów z boreliozą jest też ocieplanie się klimatu, co przekłada się na powtarzające się łagodne zimy, a ostatnia była szczególnie ciepła. To sprawia, że kleszcze, które są aktywne zwykle od kwietnia do listopada, nie przechodzą w stan uśpienia, tylko grasują już niemal przez cały rok. W efekcie już w styczniu tego roku zdarzały się przypadku pogryzienia przez nie w parkach czy lasach domowych zwierząt wyprowadzanych na spacer. – Wystarczy, że temperatura powietrza na zewnątrz przekracza 5 st. C, by kleszcze stały się aktywne – mówi Szymon Cienki.

Pierwsze symptomy

Na początku objawem boreliozy, a właściwie boreliozy z Lyme (rozpoznano ją po raz pierwszy w latach 70. XX w. w Lyme, w stanie Connecticut w Stanach Zjednoczonych) jest, jak podaje PZH, rumień wędrujący (erythema migrans), czyli powstająca w miejscu ukłucia przez kleszcza charakterystyczna zmiana skórna. Następnie powiększa się on, tworząc czerwoną/sinoczerwoną plamę. Wielkość zmiany przeważnie przekracza 5 cm, przy czym może zająć znaczną powierzchnię ciała. Dodatkowe objawy, jakie towarzyszą podczas pierwszej fazy choroby, to na przykład gorączka, bóle mięśni, osłabienie czy sztywność karku.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNadciąga rewolucja. Kopciuchy w Świętokrzyskiem zakazane, dla recydywistów kary grzywny nawet do 5 tys. zł
Następny artykułWakacyjne spanie do jedenastej. “Część dzieci tak odsypia rok szkolny”