A A+ A++

fot. UM w Brzegu / zdjęcie ilustracyjne

Reklama

Budżet Obywatelski Brzegu funkcjonuje dzięki radnym miejskim już piąty rok, ale praktycznie będzie to 4. edycja (w pierwszym roku burmistrz zawiesił BOB ze względu na covid). W kolejnych latach mieszkańcy zderzali się z urzędniczą biurokracją i wiele obywatelskich projektów, zamiast pod głosowanie trafiało do kosza. Ostatecznie kilka zadań udało się zrealizować, jednak z roku na rok ilość składanych wniosków malała. W tym roku jest szansa na przełamanie i łaskawszą ocenę tzw. zespołu weryfikacyjnego.


Tradycyjnie, w 2024 r. do dyspozycji brzeżan będzie 100 tys. złotych. Z tej puli wyodrębniono 70 tys. złotych na zadania inwestycyjne oraz 30 tys. złotych na tzw. projekty pozostałe (np. organizacja jakiegoś wydarzenia). Zgodnie z regulaminem Budżetu Obywatelskiego Brzegu, projekty mogą składać „osoby zamieszkujące na terenie Gminy Brzeg”. Ważne jest, aby przed złożeniem wniosku uzyskał on poparcie od mieszkańców: projekty inwestycyjne minimum 30 podpisów, a projekty pozostałe 15 podpisów. Wnioski z projektami będzie można składać od 1 do 20 lutego.

Rok wyborów samorządowych, rokiem szansy na łaskawsze oko „zespołu weryfikacyjnego”

Reklama – ciąg dalszy wpisu poniżej

Przygotowanie prawidłowego wniosku do budżetu obywatelskiego, to dopiero początek i wcześniej warto szczegółowo zapoznać się z regulaminem BOB. Jak pokazywały poprzednie lata, najtrudniejszym etapem dla obywatelskich projektów stawała się urzędnicza weryfikacja przez tzw. zespół weryfikacyjny powoływany przez burmistrza Brzegu. Na przykład w 2021 roku mieszkańcy zgłosili 13 projektów, ale urzędnicy na starcie odrzucili aż 10 z nich. W 2022 roku mieszkańcy zgłosili 12 projektów, jednak pozytywną opinię zespołu weryfikacyjnego otrzymało tylko 5. Na szczęście autorka jednego z odrzuconych projektów odwołała się i wybieg dla psów „Ozzy” mógł zostać poddany pod głosowanie, aby ostatecznie je wygrać. W 2023 roku mieszkańcy Brzegu zgłosili już tylko 7 projektów, a zespół weryfikacyjny burmistrza dopuścił do głosowania tylko 4.

To tylko potwierdza, że z roku na rok ilość składanych wniosków malała, jednak 2024, to rok wyborczy, a więc można spodziewać się nieco większej otwartości włodarza i łaskawszych ocen powołanego przez niego zespołu weryfikacyjnego.

Jak czytamy w komunikacie brzeskiego magistratu, głosowanie w BOB potrwa od 29 marca do 22 kwietnia 2024 roku, natomiast ogłoszenie wyników nastąpi 29 kwietnia 2024 roku. Więcej informacji na temat BOB można znaleźć na stronie internetowej budzetobywatelski.brzeg.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNoworoczna Gala – Koncert Wiedeński – już 26 stycznia w Wołominie!
Następny artykułBiałostocka straż miejska ma nowy samochód. Z budżetu obywatelskiego