A A+ A++

15.07.2021r. 19:00

Spotkanie inaugurujące polsko-chiński projekt badawczy, mający na celu opracowanie technologii wytwarzania biopaliwa z osadów ściekowych odbyło się w czwartek online – poinformował uczestniczący w badaniu Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.

Projekt pod angielską nazwą “HYCOSS: Research and development of key technologies and system processes for the production of high energy density hydrocarbon fuel from sewage sludge via hydrothermal liquefaction coupled with catalytic upgrading” jest realizowany w ramach bilateralnej polsko-chińskiej współpracy naukowej, zainicjowanej wspólnie przez polskie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i chińskie Ministerstwo Nauki i Technologii.

Zadaniem naukowców jest opracowanie podstaw technologicznych i zademonstrowanie procesu przekształcania komunalnych osadów ściekowych w wysokoenergetyczne paliwo węglowodorowe na drodze upłynniania hydrotermalnego i katalitycznego uszlachetnienia produktów. Finał prac przewidziano na koniec lipca 2024 r.

“Proces upłynniania hydrotermalnego osadów ściekowych jest innowacyjnym sposobem zagospodarowania tego rodzaju odpadów, ukierunkowanym na odzysk energii w postaci biopaliw ciekłych drugiej generacji, jak bioolej oraz wartościowych surowców bazowych dla tzw. zielonej chemii” – powiedział w czwartek kierownik projektu dr Krzysztof Kapusta z Głównego Instytutu Górnictwa.

“Jak dotąd proces ten nie doczekał się statusu technologii przemysłowej. Główną barierą jest rozwiązanie zagadnień związanych przede wszystkim z powiększeniem skali realizacji procesu z trybu wsadowego do procesu ciągłego” – wskazał naukowiec.

Prace badawczo-rozwojowe realizowane będą na próbach miejskich osadów ściekowych pochodzących z wybranych lokalizacji z krajów tworzących partnerstwo projektu – Polski i Chin. Chińskie konsorcjum projektu tworzą jednostki naukowo – badawcze: Xi’an Jiaotong University (lider konsorcjum), Nanchang University, East China Normal University, Sun Yat-sen University, Central South University.

Polską naukę reprezentuje w projekcie Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.

Kolejny temat czytany dziś na CIRE

ORLEN

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo za absurd! Wroński: Kaczyński postanowił przekupić USA
Następny artykułMSI MAG Coreliquid C i MAG Coreliquid P – Chłodzenia typu All in One z pompką umieszczoną w radiatorze gotowe na Intel LGA 1700