A A+ A++

Trwają kontrole mające na celu sprawdzenie uprawnień do dodatku węglowego. Wygląda też na to, że zostaną przedłużone, bo coraz częściej mówi się o powrocie dopłat i nowej edycji programu.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

„Zasadność kontynuacji wsparcia w postaci dodatku węglowego w okresie grzewczym 2023/2024 jest stale analizowana przez rząd RP” – mówiła minister Anna Moskwa w odpowiedzi na interpelację poselską. Dodała jednak, że węgla w tym roku nie brakuje.

Okazuje się jednak, że były osoby, które próbowały system oszukać i podawały, że mają piec węglowy, choć wcale go nie miały. Jak podaje „Rzeczpospolita”, osoby, które świadomie wprowadziły w błąd lub próbowały oszukać system, aby uzyskać ten dodatek, mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej, a grozi im od pół roku do ośmiu lat pozbawienia wolności.

„Rzeczpospolita” informuje, że uprawnieni przez lokalne władze inspektorzy już rozpoczęli kontrolę domów, które wnioskowały o dodatek węglowy lub grzewczy.

Ich zadaniem jest sprawdzenie, czy informacje przekazane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) są prawdziwe, zwłaszcza jeśli chodzi o ilość i rodzaj używanych źródeł ogrzewania lub rodzaj używanego paliwa oraz jego przeznaczenie. Samorządy są odpowiedzialne za prowadzenie takich kontroli.

Dodatkowy środek wsparcia jest dostępny dla gospodarstw domowych, które jako główne źródło ogrzewania używają kotła na paliwo stałe, kominka, pieca kaflowego, ogrzewacza powietrza, trzonu kuchennego, piecokuchni, kuchni węglowej lub pieca kaflowego, zasilanych węglem, brykietem lub peletem zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego.

Kryteria dochodowe nie były brane pod uwagę w propozycji, co oznacza, że dodatek może zostać przyznany również tym gospodarstwom domowym, które już dokonały zakupu węgla. Warunkiem jest zarejestrowanie lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Można było składać wnioski o dodatek węglowy w odpowiednich jednostkach samorządowych, tak jak to miało miejsce w przypadku dodatku osłonowego. Termin składania wniosków o wypłatę dodatku węglowego upłynął 30 listopada 2022 roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzarnek: Nie wykluczam, że możemy współpracować z PSL i Konfederacją
Następny artykułATP Umag: Popyrin lepszy od Wawrinki