A A+ A++

Rekonstrukcja bitwy pod Parkanami, koncerty, zabawy dla dzieci, warsztaty kulinarne i stoiska z wyrobami rzemieślniczymi oraz regionalnym jedzeniem ściągnęły dziś do Kruszynian setki gości. Odbyło się tam Sabantuj – tatarskie święto pługa.

REKLAMA

W ostatnich latach impreza organizowana była z przerwami spowodowanymi pandemią i sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Sabantuj odbyło się więc ostatnio w 2019 i 2021 roku.

Dziś wydarzenie przyciągnęło do Kruszynian setki gości zarówno z regionu, jak i z najodleglejszych miejsc w kraju.

W południe uczestnicy spotkali się przy meczecie. Odmówiony został azan oraz modlitwa o pokój i sprawiedliwość na świecie. Później rekonstruktorzy odtworzyli wydarzenia z końca XVII wieku, gdy w bitwie pod Parkanami wojska Rzeczypospolitej dowodzone przez Jana III Sobieskiego pokonały Turków wielkiego wezyra Kara Mustafy.

Działo się to w październiku 1683 roku. Według jednej z wersji zdarzeń życie polskiego króla podczas starcia z turecką jazdą miał ocalić pułkownik jazdy tatarskiej. Samuel Krzeczowski.

Gdy w roku 1689 Jan III Sobieski jechał na sejm do Grodna, odwiedził ponoć Samuela Krzeczowskiego w jego majątku w Kruszynianach. „Jeszcze w XIX wieku potomkowie pułkownika pokazywali krzesło, na którym siedział wówczas monarcha. Nawet dziś mieszkańcy Kruszynian potrafią wskazać miejsce, gdzie stał niegdyś dom Krzeczowskiego, i sędziwe lipy, pod którymi pułkownik gawędził z królem Janem. Tenże Samuel Krzeczowski zasłużył się dla Kruszynian fundacja meczetu, wymienianego już w 1717 roku” – pisze Grzegorz Rąkowski w książce „Polska egzotyczna”.

Uczestnicy dzisiejszej imprezy mogli też podziwiać występy Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego Buńczuk, wysłuchać bajania Edyta Poskrobko oraz tatarskiej rozmowy z Arturem Konopackim. Przed publicznością zaprezentowała się również grupa Jemioła i Studio Poezja.

Po godzinie 19 ma się jeszcze odbyć tatarska dyskoteka pod gwiazdami.

Nie zabrakło warsztatów kulturowych, promocji książek, stoisk rękodzielniczych oraz pokazu pierwszej pomocy.

(pb)

Fragment pokazu rekonstruktorów historycznych:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZwycięstwo Verstappena w sprincie w Belgii. Intensywne opady deszczu
Następny artykułKoniec pierwszego multikina w Polsce. Po 25 latach idzie do rozbiórki