Albert Małek z PANS w Chełmie w mistrzostwach juniorów zajął trzecie miejsce

W miniony weekend niebo nad Chełmem było areną zmagań najlepszych pilotów samolotowych, w tym członków Narodowej Kadry Samolotowej. Na lotnisku Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie piloci zmierzyli się w 66. Samolotowych Mistrzostwach Polski w Lataniu Precyzyjnym – Seniorów oraz 52.  Samolotowych Mistrzostwach Polski w Lataniu Precyzyjnym – Juniorów. Na „pudle” zawodów stanął Albert Małek z PANS.

Organizatorem wydarzenia była PANS w Chełmie, przy współudziale Komisji Samolotowej Aeroklubu Polskiego, partnerem zaś Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”. Zawody traktowane są jako cykl przygotowań pilotów Samolotowej Kadry Narodowej do 26. Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym. Podczas zawodów rozegrano 3 konkurencje nawigacyjne oraz 4 lądowania precyzyjne. Rywalizacja polegała m.in. na oblocie ściśle wyznaczonej trasy, odnalezieniu wyłożonych w terenie znaków oraz utrzymaniu stałej prędkości lotu. Kontrola czasu nad punktami dokonywana jest przez sędziów z dokładnością do dwóch sekund. W kolejnej konkurencji – lądowaniu precyzyjnym – piloci mieli do wykonania cztery różne rodzaje lądowań:  tzw. normalne, bez mocy silnika, bez mocy silnika i bez klap oraz znad przeszkody. Lądowania wykonywano na pasie startowym o szerokości 12 m i długości 70 m. Ciekawostka – rozpiętość skrzydeł samolotu to ponad 9 m, a prędkość podejścia wynosi ok. 60 węzłów. To pokazuje, jaką precyzją i spokojem musieli wykazać się uczestnicy zawodów. Pierwsze miejsce w kategorii seniorów zajął Kamil Wieczorek (A. Krakowski), na drugim miejscu uplasował się Michał Wieczorek (A. Krakowski), a na trzecim Michał Bartler (A. Stalowowolski). W kategorii juniorów zwyciężył Konrad Partyka (A. L/NS Fly), drugie miejsce zdobył Szymon Kut (A. Częstochowski), a trzecie reprezentant PANS w Chełmie – Albert Małek. Organizacja mistrzostw nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz wsparcia Marszałka Województwa Lubelskiego. Patronami honorowymi wydarzenia byli: Senator RP – prof. PANS dr hab. Józef Zając; Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski; Prezydent Miasta Chełm – Jakub Banaszek; Wójt Gminy Chełm – Wiesław Kociuba. Partner paliwowy: Warter Fuels. (opr. mo, fot. PANS)