A A+ A++

5 grudnia w Rybniku pojawiła się delegacja samorządowców z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski obejrzeć modelowo prowadzone działania rewitalizacyjne.

Delegacja z Ukrainy w Rybniku

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej udziela wsparcia eksperckiego i szkoleniowego w przygotowaniu dwóch pilotażowych programów kompleksowej odbudowy (PKO) dla miasta Szostka i Konotop. PKO to nowy rodzaj dokumentu w ukraińskim systemie planowania i zagospodarowania przestrzennego, na podstawie którego będzie prowadzona odbudowa Ukrainy ze zniszczeń wojennych. W pracach nad PKO korzystamy z polskich doświadczeń z zakresu rewitalizacji miast – wskazywał Grzegorz Pragert z MFiPR.

Goście z Ukrainy mieli okazję zobaczyć Zabytkową Kopalnię Ignacy w Niewiadomiu wraz z Muzeum Pary oraz posłuchać o działaniach społecznych, które prowadzone są w zrewitalizowanych przestrzeniach.

To właśnie praca ze społecznością lokalną jest kamieniem węgielnym każdego działania rewitalizacyjnego. Bez tego inwestycje w infrastrukturę pozostaną tylko remontami – przekonywała Barbara Kazana z Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku. 

O procesie i etapach rewitalizacji kolejnych budynków, a także o roli, jaką pełni „Ignacy” dla lokalnej społeczności mieszkańców Niewiadomia opowiadał Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni.

Samorządowcy z Ukrainy zwiedzali Rybnik

Miejscem, w którym naocznie można obserwować zmiany w przestrzeni, jest dzielnica Niedobczyce. Oddolne działania mieszkańców familoka przy ul. Andersa 17 są modelowym przykładem działania rewitalizacyjnego, gdzie remont budynku jest tylko zaczynem całej serii pozytywnych zmian. O tym, jak mieszkańcy wzięli sprawę w swoje ręce i sami zagospodarowali przestrzeń ogrodu, opowiadała mieszkanka i aktywistka Elżbieta Piotrowska. Wielką rolę w budowaniu wspólnot lokalnych odgrywają centra aktywności lokalnej czy kluby mieszkańców. O działaniu Klubu Mieszkańca „Gliniok” powstałego w ramach projektów rewitalizacyjnych, realizowanych w Rybniku w minionych latach opowiadała Dorota Honisz z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS oraz aktywni mieszkańcy Niedobczyc.

Kolejnym przystankiem w rewitalizacyjnej podróży po Rybniku było Edukatorium Juliusz. Po krótkim spacerze po Śródmieściu goście zatrzymali się w 28 dzielnicy – miejscu integracji Ukraińców mieszkających w Rybniku. Mariusz Wiśniewski, prezes Stowarzyszenia 17-tka opowiadał o historii oraz roli tego miejsca w pielęgnowaniu tożsamości mniejszości ukraińskiej w naszym mieście, a także o jego aktualnej funkcji – miejsca wsparcia dla osób w kryzysie uchodźczym.

W skład delegacji ukraińskiej weszli przedstawiciele administracji regionalnej obwodu sumskiego oraz samorządów miasta Szostka, Konotop, Trościaniec, Korosteń i Głuchów. Jej celem było pogłębienie wiedzy na temat rewitalizacji obszarów miejskich w kontekście prowadzenia procesu odbudowy wspólnot terytorialnych w Ukrainie i przygotowania PKO. W tym kontekście doświadczenia z rewitalizacji w Rybniku z perspektywy urzędu miasta oraz partnerów społecznych i aktywistów miejskich mogą okazać się cenne na etapie opracowania PKO przez administrację z Ukrainy. Poza spotkaniami w Rybniku przedstawiciele z Ukrainy odbędą także spotkania i wizytacje projektów rewitalizacyjnych w Chorzowie, Katowicach i Warszawie. 

Wizyta stanowiła część projektu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej pn. „Wsparcie administracji publicznej na Ukrainie w implementacji 2 Państwowej Strategii Rozwoju Regionalnego na lata 2021-2027 w obszarze rozwoju i rewitalizacji obszarów miejskich”. Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmierzch pojęcia „narodu wybranego”
Następny artykułZaostrzony protest przewoźników na granicy