A A+ A++

Historia znaleziska z Puław związana jest z tragiczną śmiercią nastoletniej Teresy Czartoryskiej, najstarszej córki księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego i Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej. 

Odkrycia dokonali pracownicy firmy remontowej, którzy w kościele pw. św. Józefa w Puławach wykuwali bruzdy pod kabel elektryczny w jednym z filarów. Natrafili na skrytkę, w której była m.in. drewniana szkatułka z metalowymi aplikacjami, srebrny imbryk, medaliony, srebrna obrączka, krzyż-relikwiarz, szkaplerz z wizerunkiem Matki Boskiej, niewielki wizerunek dziewczynki wykonany prawdopodobnie na kości słoniowej, pukle włosów wraz z plecioną siatką na włosy oraz poduszka z haftowaną poszewką. 

Wielka tragedia

Wstępne oględziny wykazały, że te przedmioty związane są z Teresą, córki księżnej Izabeli Czartoryskiej, która zmarła w 1780 r. W należącym do Czartoryskich Pałacu Błękitnym na Powązkach w Warszawie, piętnastoletnia wówczas Teresa oparzyła się ogniem z kominka i zmarła kilka dni po wypadku. Dowodami na to, że znalezione rzeczy należały do Teresy są m.in. wyhaftowane na poszewce poduszki monogramy TC oraz obecność wśród przedmiotów tkanej portmonetki z widocznymi śladami ognia i monogramami TC.

– Z przekazów pochodzących z czasów współczesnych temu wydarzeniu wiadomo, że śmierć najstarszej córki była wielką tragedią dla Izabeli Czartoryskiej. Prawdopodobnie, przenosząc się z Powązek do Puław, zabrała pamiątki związane z tragicznie zmarłą córką i umieściła w pobliskim kościele – informuje Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków.

Według informacji zawartych w Słowniku geograficznym Królestwa Poleskiego i innych krajów słowiańskich: „W 1801 roku odbudowali kościół z gruntu Czartoryscy”. Jak wynika z oględzin skrytki, wykonana została celowo już w trakcie budowy filara. – Można z tego wnioskować, że odkryte obecnie przedmioty umieszczone zostały w niej prawdopodobnie w 1801 r. – dodaje konserwator. 

Niektóre przedmioty zaginęły

Znaleziskiem w Puławach zajmuje się także policja i prokuratura. – Sprawa jest u nas, ponieważ w trakcie wydobywania przedmiotów ze skrytki niektóre z nich zaginęły – informuje podkom. Ewa Rejn-Kozak z Komendy Powiatowej Policji w Puławach. Na policję zgłosił to konserwator Kopciowski.

Zarzuty przywłaszczenie dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury ma usłyszeć w sumie pięciu mężczyzn, w tym właściciel firmy remontowej. Grozi za to do 10 lat pozbawienia wolności. Medalion i pierścień Teresy Czartoryskiej znaleziono u 37 latka z gminy Bełżyce. Kolejni sprawcy to: 28-latek i 27-latek (obaj z gminy Bełżyce), 55-letni mężczyzna ze Świdnika i 52-latek z Lublina.  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiznes czeka energetyczna rewolucja
Następny artykułZagrali dla pacjentów