A A+ A++

Św. Janowi Sarkandrowi – patronowi diecezji bielsko-żywieckiej – poświęcone były uroczystości odbywające się tradycyjnie w pierwszą niedzielę czerwca w Skoczowie. Tegoroczna pielgrzymka do miejsca urodzenia męczennika z XVII wieku odbyła się 5 czerwca, w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Połączona była z ustanowieniem 40 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Na początku uroczystości procesja pielgrzymów pod przewodnictwem biskupa Piotra Gregera wyruszyła ze skoczowskiego kościoła pw. śś. apostołów Piotra i Pawła z relikwiami skoczowskiego męczennika na pobliskie wzgórze Kaplicówka, gdzie pod papieskim krzyżem, obok kaplicy pw. św. Jana Sarkandra, Mszę św. celebrował bp Roman Pindel. Wraz z wiernymi z całego Podbeskidzia na Kaplicówkę przybyli licznie nadzwyczajni szafarze Komunii świętej oraz kandydaci do tej posługi. Towarzyszyli im przedstawiciele najbliższych rodzin.

W homilii bp Pindel podkreślił, w życiu św. Jana Sarkandra wypełniały się słowa Jezusa wypowiedziane do Apostołów: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei i aż po krańce świata”.

„Hojnie obdarowany przez Ducha Świętego gorliwie pracował w różnych kolegiach jezuickich, natomiast wyjątkowy dar męstwa, który sprawia, że świadek wiary w Chrystusa nie cofa się nawet przed groźbami i śmiercią, okazał się potrzebny i owocny, gdy 17 marca 1620 roku w Ołomuńcu składał wyznanie wiary i przyjął śmierć męczeńską. Dziękujemy dziś Bogu za świadectwo wiary syna Ziemi Cieszyńskiej i za jego głos, który wciąż przyzywa nas do wierności Jezusowi” – stwierdził biskup.

Odnosząc się do ustanowienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, wytłumaczył, że w diecezji bielsko-żywieckiej pierwszych szafarzy ustanowiono w 1997 roku. „Do dziś jest ich w sumie 290, choć czynnych pozostaje 202. Dziś rozpoczyna swoją posługę 40 nowych, co stanowi dobry wzrost wobec liczby aktualnie posługujących” – wyraził radość.

„Nadzwyczajni szafarze Komunii świętej przede wszystkim mają dotrzeć z Komunią do chorych i starszych pozostających w domach, zwłaszcza w niedzielę. Pomagają także przy rozdawaniu Komunii w niedzielę, święta i wielkie uroczystości. Są parafie, w których kilku szafarzy po niedzielnej Eucharystii, w której uczestniczyli i rozdawali Komunię, zabierają Najświętszy Sakrament i zanoszą do domów, w których czekają osoby nie mogące udać się do kościoła” – dodał, dziękując licznym szafarzom za wierne wypełnianie ich posługi od wielu lat. „Dziękuję także nowym za gotowość i zapowiadaną gorliwość w tym posługiwaniu. Stanowi to o bogactwie Kościoła w dary posługiwania” – powiedział. „Chciałbym dziękować wraz z Wami za wyświęconych kapłanów, który przybyli dziś zgodnie z tradycją. Polecam ich modlitwie i tych, którzy przygotowują się do święceń w seminarium” – podkreślił.

Zdaniem biskupa, istnieje ogromna potrzeba modlitwy o powołania, urzędy i posługi. „By nie brakło katechetów świeckich, by zgłaszali się chętni do posługi animatora do prowadzenia grup do bierzmowania. Wreszcie, by usłyszeli głos powołania, poszli za nim młodzi ludzie do seminarium, do zakonów, na misje. Jest taka potrzeba i znamy sposób zaradzenia takim potrzebom. Jezus wyraźnie mówił do uczniów: «Proście Pana żniwa, aby posłał robotników na żniwo swoje». Prośmy więc o wielu” – zakończył.

Po homilii odbył się uroczysty obrzęd ustanowienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Wśród uczestników pielgrzymki do miejsca urodzenia św. Jana Sarkandra znaleźli się m.in. przedstawiciele władz Skoczowa, powiatu cieszyńskiego oraz przedstawiciel rządu. W uroczystościach uczestniczyli wierni w strojach mieszczan żywieckich, górali śląskich i żywieckich, Rycerze Jana Pawła II, poczty sztandarowe organizacji religijnych i społecznych.

Stok Górki Wilamowickiej, zwany potocznie Kaplicówką, to miejsce, na którym w maju 1995 r. Jan Paweł II odprawił Mszę św. dziękczynną za dar kanonizacji Jana Sarkandra. Stoi tu papieski krzyż – pamiątka nabożeństwa odprawionego przez papieża-Polaka na katowickim Muchowcu w 1983 roku.

Na Kaplicówce znajduje się też kamienny głaz z herbem papieskim i tablicą pamiątkową. Stoi w miejscu, gdzie ustawiono niegdyś ołtarz polowy, przy którym Jan Paweł II odprawił liturgię 22 maja 1995 roku.

Jan Sarkander urodził się 20 grudnia 1576 roku w Skoczowie. Potem z rodziną przeniósł się na Morawy. Był doktorem filozofii i teologii. Został oskarżony o współpracę z Polakami i o ściągnięcie na Morawy najazdu Kozaków. Przez tortury usiłowano wymóc na nim przyznanie się do winy. Oprawcy domagali się także – bezskutecznie – wyjawienia tajemnicy spowiedzi.

Kapłan zmarł 17 marca 1620 r. Jego doczesne szczątki pochowano potajemnie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ołomuńcu. Papież Pius IX beatyfikował Jana Sarkandra 6 maja 1860 r., a Jan Paweł II kanonizował go 21 maja 1995 r. w Ołomuńcu. Uroczystości ku czci świętego odbywają się w Skoczowie tradycyjnie w pierwszą niedzielę czerwca.

22 maja 1995 roku, tuż po kanonizacji św. Jana Sarkandra w Ołomuńcu, na Kaplicówce modlił się Jan Paweł II wraz z rzeszą kilkuset tysięcy pielgrzymów.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUtopia czy rzeczywistość?
Następny artykułPolubić drapieżnika