Olbrzymia, mająca 100 hektarów powierzchni, farma fotowoltaiczna powstanie w ciągu roku na terenach pokopalnianych w Jeziórku, w gminie Grębów i zacznie „produkować” 100 MW energii. Na tym nie koniec, w kolejnym etapie farma zostanie powiększona i będzie generować rocznie 153 megawaty „czystej” energii. Solarny kombinat będzie widoczny z kosmosu.
Farma, której budowa rozpoczęła się w czwartek, 8 grudnia, powstaje na terenach udostępnionych przez „Siarkopol”. Stanie tu 200 tysięcy paneli słonecznych.
– Będą to panele najnowszej generacji, dwustronne, odbijające nie tylko promienie słoneczne padające bezpośrednio na nie, ale też odbite od ziemi. To zwiększy efektywność instalacji o kolejnych kilka procent – mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.
Budowa farmy, która w 2024 roku ma generować już 153 MW mocy, to ważny krok w kierunku zapewnienia Polsce płynnej transformacji energetycznej i zastąpienia węgla energią „zieloną”. Mówił o tym prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Szef największego polskiego koncernu energetycznego przypomniał, że farma zapewni energię wystarczającą dla zaspokojenia potrzeb 50 tysięcy mieszkańców. Zapowiedział też, że nie będzie to jedyna proekologiczna inwestycja w tej części Podkarpacia.
Z finalizacji planów budowy gigafarmy zadowolony jest wójt Kazimierz Skóra. Jak mówi, samorząd robił wszystko, żeby ułatwić inwestorowi pokonanie barier biurokratycznych. Farma produkując czystą energię przyniesie budżetowi Grębowa duże zyski. Wpisze się też w realizowany od dłuższego czas plan stworzenia na terenie gminy „zagłębia solarnego” – oprócz inwestycji PGE,w fazie proceduralnej jest budowa dwóch równie wielkich farm.
W uroczystym wmurowaniu aktu erekcyjnego farmy i symbolicznym wbiciu pierwszych konstrukcji uczestniczyli prezesi PGE, parlamentarzyści, samorządowcy i zaproszeni goście. Uroczystość była też okazją do wręczenia przez prezesa PGE symbolicznych czeków z dotacjami dla Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie i dla Gminnego Centrum Kultury w Grębowie. Obie instytucje otrzymały po 15 tys. zł.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS