A A+ A++

Znakomicie bawili się goście, którzy skorzystali z zaproszenia na przedstawienie jasełkowe, które zaprezentowali najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Zwierniku.

Na widowni w domu kultury zasiadło blisko dwieście osób. Byli to głównie seniorzy, gdyż jasełka miały być prezentem dla nich z okazji przypadających w niedzielę i poniedziałek Dnia Babci i Dnia Dziadka. Ale nie zabrakło też rodziców dzieci, które występowały na scenie.

Scenariusz spektaklu nawiązywał do wydarzeń, które rozgrywały się ponad dwa tysiące lat temu w Betlejem, przez które przechodzili Maryja (Kornelia Smoła) i Józef (Jan Gęza). To tu nadszedł dla Maryi czas rozwiązania, a jako pierwsi zostali o tym powiadomieni przebywający w polu pastuszkowie. Wieść przekazał im anioł (Wiktoria Ramut).

Kiedy o narodzinach króla żydowskiego dowiedział się Herod (Karol Gacek), kazał za podszeptem złego (Maksymilian Soprych) zgładzić wszystkie pierworodne dzieci, włącznie ze swoim synem, a nie powstrzymały go od tego nawet błagania i złorzeczenie ze strony żony (Malwina Nowicka). Swojego czynu przeraził się dopiero wtedy, kiedy przyszła po niego śmierć (Kornelia Pancerz).

To właśnie jej pojawienie się na scenie w domu kultury w Zwierniku wzbudziło największy wybuch śmiechu. Nie dlatego, że to w samej bohaterce było coś śmiesznego. Wchodząc na scenę wypowiedziała jednak tytułową kwestię, oznajmiając Herodowi, że biegła do niego po lasach w tych białych portasach.

Tak długo go szukała, że nie zamierzała odpuścić wymierzenia sprawiedliwości. Nawet wołanie o pomoc do diabła nie dało więc królowi wybawienia. Kiedy śmierć wspólnie z diabłem wyprowadzali Heroda za kulisy publiczność wręcz wiwatowała. Słychać było okrzyki, że należało mu się.

Później, by tradycji stało się za dość, do żłóbka przybyli trzej królowie Kacper (Szymon Godziński), Melchior (Karol Drozd) i Baltazar (Tymon Wiśniowski), składając Nowonarodzonemu w darze mirrę, kadzidło i złoto. Zwieńczeniem jasełek była wspólnie odśpiewana kolędą. Tych nie zabrakło też wcześniej jako przerywników pomiędzy kolejnymi scenami.

Na scenie wystąpili także: Julia Ramut, Amelia Podgórnik, Oliwia Rzeszowska, Natalia Morawska, Zuzanna Ryba (Anioły), Franciszek Krzykalak (Rycerz), Karol Kozioł (Kapłan), Bartłomiej Kasprzyk, Maksymilian Tomasiewicz, Kacper Kozioł, Karol Mroczek, Brayan Papiernik, Kacper Chmielowski (Pasterze) oraz Magdalena Smoter, Laura Zakulec, Amelia Ciszczoń i Szymon Sas (Dzieci). A przygotowały je nauczycielki Jolanta Placek i Renata Gorczyca.

Kolejna grupa dzieci przekazała życzenia dla babć i dziadków. Wnuki dziękowały im za to, że dobrze wychowali ich rodziców, a pośród wielu życzeń, były i te o wyższej emeryturze. I trudno się dziwić, że to właśnie te słowa sprowokowały seniorów do największej burzy oklasków.

Babci życzyli, by była jak królowa i żeby ją rano nie bolała głowa. A Tobie, dziadziu, czego życzyć mamy? Żebyś u babci miał tak, jak u mamy. Nic do naprawiania, dźwigania, trzepania, tylko miękki fotel i coś do chrupania.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. burmistrz Ewa Gołębiowska, ks. Leszek Kos, proboszcz parafii św. Marcina Biskupa, a także sołtys Marcin Potempa. Kiedy młodzi aktorzy chodzili wśród widzów z kapeluszami, to jaki banknot do niego wrzuci, będzie zależało od tego, jakiego króla wymieni dziecko, któremu poda mikrofon.

Po niewielkiej podpowiedzi, spośród jakich królów polskich może wybrać, bo na pewno nie chodzi o Kacpra, Melchiora czy Baltazara, padła odpowiedź, że Jana III Sobieskiego. Sołtys był na to przygotowany, bo w momencie sięgnął do kieszeni i wyciągnął odpowiedni banknot.

Później przy akompaniamencie akordeonu, na którym grał emerytowany dyrektor Domu Kultury w Pilźnie Andrzej Kozik, prowadził wspólne kolędowania. To przerwane zostało na chwilę, by wszyscy mogli spokojnie zjeść bigos, który przygotowały współorganizatorki tego spotkania, czyli panie z KGW w Zwierniku z przewodniczącą Małgorzatą Cudecką na czele. Na stole nie zabrakło też ciast, a dzieci częstowały wszystkich cukierkami.

Autor: Janusz Grajcar
/ Debica24.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFinansowanie sportu w gminie Żarów
Następny artykuł357. spotkanie dyskusyjne z cyklu Kawiarnia Filozoficzna o filozofii roślin