A A+ A++

Przez epidemię od połowy marca właściciele firm szacują straty, zwalniają pracowników i liczą na wsparcie rządu oraz samorządów. W wielu branżach działalność jest zakazana lub mocno ograniczona. Firmy, które teoretycznie mogłyby działać, tracą klientów. Zamknięte są puby, restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne, ale także sklepy odzieżowe czy punkty usługowe.

Skorzystają przedsiębiorcy, którzy dotąd rzetelnie płacili podatki

W czwartek Sosnowiec przedstawił pakiet SOS dla Mieszkańca i Przedsiębiorcy. Większość tych rozwiązań radni poznali jeszcze na marcowej sesji, ale urzędnicy z oficjalnym ogłoszeniem pakietu czekali aż w życie wejdzie rządowa “tarcza antykryzysowa”.

– Skoncentrowaliśmy się na mikro- i małych, rodzimych przedsiębiorcach. Jesteśmy jednym z pierwszych miast, które już na początku marca podejmowały decyzje pomagające im przetrwać ten trudny czas. Nie mieliśmy wtedy jeszcze wiedzy o wsparciu państwa – zaznacza prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

W pakiecie premiowani są właściciele firm, którzy nie mają wcześniejszych zaległości wobec miasta, i firmy, których dochody spadły najmocniej po 8 marca 2020 roku. Skorzystają też właściciele firm, którzy działają, wynajmując lokale od gminy.

W Sosnowcu można ubiegać się o umorzenie opłat za czynsz i wywóz śmieci

Dla przykładu: podatki lokalne, które przedsiębiorcy mieli zapłacić do miejskiej kasy w kwietniu, maju i czerwcu, będą mogli zapłacić do 30 września, jeśli ich pogarszająca się sytuacja finansowa ma związek z epidemią COVID-19. Swoje zaległości podatkowe, które powstały od stycznia do kwietnia, będzie można rozłożyć na 6 lub 12 rat bez płacenia tzw. opłaty prolongacyjnej.

Urząd Miejski w Sosnowcu przygotował pakiet rozwiązań dla przędsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa UM Sosnowiec

Urzędnicy deklarują, że w czasie epidemii i miesiąc po jej ustaniu nie będą egzekwować od dłużników zaległości w opłatach wobec miasta. Zastrzegają jednak, że chodzi o należności, które powstały po 8 marca i dotyczy to przedsiębiorców, którzy wcześniej rzetelnie wywiązywali się z podatków i innych opłat.

Firmy będą miały także możliwość złożenia “zerowej” deklaracji dotyczącej wywozu śmieci, jeśli w związku z koronawirusem nie prowadzą działalności. To często spore koszty dla właścicieli. Przykładowo nieczynna od blisko miesiąca Księgarnia przy ulicy Małachowskiego 22 za wywóz śmieci płaci ok. 750 zł miesięcznie.

Urząd Miejski w Sosnowcu przygotował pakiet rozwiązań dla przędsiębiorców w związku z epidemią koronawirusaUrząd Miejski w Sosnowcu przygotował pakiet rozwiązań dla przędsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa UM Sosnowiec

Jeśli chodzi o czynsze, przedsiębiorca wynajmujący lokal od miasta będzie mógł ubiegać się o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości. Wszystko będzie zależało od tego, jak bardzo biznes został poszkodowany przez epidemię.

Dodatkowo czynsz za dzierżawę ogródków gastronomicznych od 15 kwietnia do końca roku zostanie obniżony do 1 gr za metr kwadratowy.

TUTAJ znajdziecie szczegółowe informacje o pakiecie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus w Lubuskiem. Najnowsze informacje
Następny artykułPolicja Otwock: Odwaga czy…?