A A+ A++

Gest ,,Pomóż mi” jest bardzo prosty – pokazujemy otwartą dłoń, potem składamy dłoń w pięść, chowając kciuk do środka. To międzynarodowy, dyskretny sygnał informujący, że jesteśmy w niebezpieczeństwie, użyto wobec nas przymusu, siły, przemocy. Nie wymaga kontaktu twarzą w twarz – może być pokazany na zdjęciu, nagraniu video, z oddalenia (np. przez okno). Ważne, żeby umieć go wykonać, a także – bez trudu rozpoznać. I spokojnie, odpowiednio zareagować.

CO ZROBIĆ, GDY KTOŚ POKAŻE NAM TEN ZNAK?

  1. 1. Nie powinniśmy dać po sobie poznać, że wiemy, że coś jest nie tak. Zwłaszcza, gdy obserwuje nas osoba, która potencjalnie może być sprawcą. Może to narazić ofiarę na konsekwencje.
  2. 2. Zachowajmy spokój. Zakończmy spotkanie czy rozmowę tak, jakby nigdy nic.
  3. 3. Jak najszybciej skontaktujmy się z Policją pod numerem alarmowym 112. Wyjaśnijmy sytuację, poinformujmy, że widziana/napotkana osoba w ten sposób poprosiła nas o pomoc.

Osoby, które dotyka przemoc, często boją się i nie chcą lub nie wiedzą, w jaki sposób poinformować innych o tym, co ich spotyka. Znak „Pomóż mi” jest właśnie dla nich. Miejmy świadomość, że rozpoznając go i działając w opisany powyżej sposób, możemy wybawić drugiego człowieka z opresji, położyć kres jego dramatowi, uratować jego zdrowie, a nawet życie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLinda Evangelista chce wreszcie zostawić traumę za sobą. Zawarła ugodę z firmą, którą oskarżyła o oszpecenie
Następny artykułWIDEO | Konferencja pod bramą Energetyki Cieszyńskiej. Gorąco wokół kontaktów z ratuszem