A A+ A++

Nowa nazwa dla suwalskiego lotniska to hołd dla bohatera narodowego – gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza, który będzie patronem tej placówki. Znaczące uroczystości zaplanowano na czerwiec przyszłego roku.

  1. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, radni jednogłośnie zdecydowali o nadaniu suwalskiemu lotnisku imienia gen. Witolda Urbanowicza.
  2. Uchwała wynikała z petycji obywatelskiej, którą zainicjowało Stowarzyszenie Samorządna Suwalszczyzna.
  3. Symboliczna ceremonia nadania imienia odbędzie się 29 czerwca 2024 roku w ramach Air Show Odlotowe Suwałki.
  4. Gen. Urbanowicz, urodzony w 1908 roku w Olszance, był wybitnym pilotem i instruktorem, zasłużonym w obronie Polski przed II wojną światową.

Witold Urbanowicz, którego życiorys przypomina scenariusz filmowy, po zdaniu matury w Korpusie Kadetów, rozpoczął swoją wojskową karierę w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Jego pierwsze kroki jako obserwatora, a później pilota myśliwskiego, zaznaczyły się odważnymi misjami i sukcesami. Jego talent i umiejętności zaowocowały przypisaniem mu przydomka „Kobra” w Dęblinie, gdzie jako instruktor przekazywał swoją wiedzę kolejnym pokoleniom pilotów.

Historia gen. Urbanowicza to nie tylko lekcja odwagi, ale również przykład poświęcenia dla obrony kraju i jego wartości. Ustanowienie jego imienia jako patrona suwalskiego lotniska jest symbolicznym gestem, który przypomina o ważnej roli historii w kształtowaniu tożsamości społeczności lokalnych. Nadanie lotnisku imienia tak zasłużonej postaci to również okazja do przypomnienia młodszym pokoleniom o historii Polski oraz o tych, którzy swoją postawą składali najwyższe ofiary.

Ceremonia nadania imienia lotnisku będzie nie tylko okazją do uczczenia pamięci gen. Urbanowicza, ale również momentem, który z pewnością przyciągnie mieszkańców oraz miłośników historii i lotnictwa, celebrując dziedzictwo naszego narodu. Warto już teraz zarezerwować czas na czerwcowe święto w Suwałkach, które obiecuje być wydarzeniem pełnym patriotyzmu i wspomnień o bohaterskiej przeszłości.

Źródło: Urząd Miejski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMirosław Zbrojewicz pobiera już emeryturę. Jest zaskoczony jej wysokością
Następny artykuł“Wiele kobiet”. Obciążające zeznania świadka podczas procesu