A A+ A++

Udostępnij!

Zachowane skrzydło – awers i rewers. fot. Muzeum Powiatowe w Nysie

Wystawa w Muzeum Powiatowym w Nysie przygotowywana na 800-lecie miasta wciąż się rozrasta. Do Nysy dotarł bezcenny zabytek sztuki gotyckiej, a mianowicie jedyne z zachowanych skrzydeł dawnego Ołtarza Głównego z nyskiej fary z przedstawieniem św. Jakuba z nawróconym magiem Hermogenesem.

Trzeba pamiętać, że w XV wieku wnętrze kościoła św. Jakuba i św. Agnieszki wyglądało inaczej niż dziś. Przeprowadzona po 1945 roku “regotyzacja” wnętrza ma niewiele wspólnego z wyglądem pierwotnym. Obecnie miejsce Ołtarza Głównego zajmuje piękny, jednak stosunkowo mały tryptyk z początków XVI wieku.

W latach 1451-54 wykonano monumentalną nastawę dedykowaną patronowi kościoła.

Do dziś zachowała się wyłączenie jedna kwatera tego dzieła, która jest przechowywana w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu. Jej awers, przedstawiający św. Jakuba z nawróconym czarnoksiężnikiem Hermogenesem, należał, jak świadczy o tym złote tło i półplastyczny, pozłacany baldachim, do uroczystego otwarcia ołtarza. Rewers kwatery wypełnia natomiast scena modlitwy Chrystusa w Ogrójcu, rozgrywająca się na skromniejszym, srebrzonym. Biorąc po uwagę rzadkie przedstawienie z Hermogenesem historycy sztuki w pewnym stopniu mogą przeprowadzić rekonstrukcję ołtarza.

Z odtworzonej  hipotetycznie kompozycji ołtarza i wymiarów zachowanej kwatery: 1,82 x 1,04 m, wnioskować można o wymiarach całego retabulum. Przy uwzględnieniu prawdopodobnej szerokości ram uzyskujemy następujące wymiary: wysokość nastawy ok. 4 m, a ze zwieńczeniami co najmniej 4,5 m; szerokość ołtarza zamkniętego: ponad 4 m, otwartego: ok. 8 m. Retabulum to, ustawione przecież na mensie i zapewne jakiejś predelli, sięgać musiało na wysokość ponad 6 m. Była to istotnie machina magna, znakomicie wpasowująca się w bardzo wysokie i szerokie na ok. 9 m prezbiterium kościoła nyskiego – czytamy w pracy autorstwa Aleksandry Szewczyk i Jacka Witkowskiego poświęconej dawnej nastawie ołtarzowej.

Ołtarz został rozebrany podczas barokowej przebudowy kościoła w XVII wieku.

Barokowy wystrój kościoła św. Jakuba i św. Agnieszki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZero litości dla Nicoli Zalewskiego. Surowe oceny po meczu. “Nieporadny”
Następny artykułWkrótce koniec utrudnień na DW 835 w gminie Goraj. Inwestycja ma kosztować prawie 9,8 mln zł