A A+ A++

Inflacja daje się we znaki wszystkim Polakom, ale spadek wartości złotówki szczególnie odczuwają frankowicze. Wynika to z faktu, że muszą oni swoje zobowiązania spłacać w innej walucie. Słabnący PLN sprawia, że raty we frankach są coraz droższe.

Grafika: freepic.com

Kurs franka jest jednak na tyle dynamiczny, że daje szansę na zaoszczędzenie całkiem wysokich kwot. Frankowicze muszą jedynie wiedzieć, gdzie szukać najlepszych cen i kiedy dokonywać wymiany. Istnieją też różne taktyki realizacji transakcji kupna i sprzedaży walut. Dzięki temu comiesięczna rata może być nieco mniejszym wyzwaniem.

Od czego zależy kurs franka i gdzie go sprawdzać?

Na kurs franka, podobnie jak i każdej innej waluty, wpływa wiele kwestii. W ostatnim czasie szczególnie istotnym czynnikiem we wszystkich krajach europejskich (i nie tylko) jest inflacja. Hamuje ona rozwój gospodarczy, często negatywnie wpływając na wzrost PKB. Skutkuje słabszą walutą i jej większymi wahaniami. W przypadku frankowiczów istotna jest tu inflacja w Polsce, przez którą złotówka tanieje, a kupno CHF to coraz większy wydatek.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę także na wysokość stóp procentowych, ustalaną przez banki. W ostatnich miesiącach Szwajcarski Bank Centralny wprowadził rekordowe podwyżki, co odbiło się na notowaniach waluty. To oczywiście tylko dwie spośród wielu zmiennych, wśród których wymienić też można m.in.:

  • prognozy dotyczące przyszłości waluty,
  • bilans handlowy danego kraju,
  • sytuację ekonomiczną i polityczną,
  • stabilność waluty,
  • i wiele innych.

Osłabienie złotówki sprawia, że kurs franka w tej parze rośnie. W efekcie kredyt jest dla frankowiczów coraz większym obciążeniem. W takiej sytuacji istotne jest regularne sprawdzanie ceny CHF i analizowanie jej zmian.

Można zrobić to wygodnie w serwisie Walutomat, dostępnym na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/chf-pln. Znajdują się tam notowania z ostatnich miesięcy, a także najlepsze oferty kupna i sprzedaży. Przy okazji można skorzystać w tym miejscu z kalkulatora. To pozwala monitorować na bieżąco stawkę za franka i przeliczać, ile w danym momencie kosztować może comiesięczna rata.

Kiedy i w jaki sposób kupować franki?

Jasne jest już, od czego zależy cena franka i gdzie sprawdzać jego kurs. Czas zatem wyjaśnić, jak dokonywać wymiany. Skupmy się na rozwiązaniach najbardziej opłacalnych dla frankowiczów.

Podstawowa zasada to kupowanie franków po jak najniższej cenie. Im niższy kurs CHF, tym więcej złotówek zostaje w portfelu. Co z tego wynika? Otóż rata w takiej sytuacji będzie realnie nieco niższa, mimo tej samej kwoty w obcej walucie. Polecane jest tu prowadzenie listy kursów, co pozwala na szybkie zrozumienie, jakie ceny można uznać za szczególnie korzystne.

Nie ma jednej, złotej metody pozwalającej na jak najtańszy zakup franków. Każda osoba wymieniająca regularnie pieniądze wie, że kursy są dynamiczne i czasem zmieniają się w przeciągu zaledwie kilku minut. Nie każdy może sobie zatem pozwolić na ciągłe ich monitorowanie. Da się natomiast wyróżnić dwie, uniwersalne strategie, pozwalające na gromadzenie zapasów w obcych walutach, jak np. CHF. Obie można łatwo zrealizować w serwisie Walutomat, dostępnym pod adresem https://www.walutomat.pl/.

Pierwsza polega na śledzeniu notowań i czekaniu na jeden, naprawdę potężny spadek. W przypadku internetowych platform wymiany walut, takich jak Walutomat, można ustawić powiadomienie, które od razu poinformuje o tej sytuacji użytkownika. Gdy do tego już dojdzie, wymieniana jest duża suma pieniędzy. Oczywiście jest to spory, jednorazowy wydatek. Łatwo natomiast zapisać kurs franka, który został wykorzystany przy transakcji i wykorzystywać go jako punkt pomagający ocenić opłacalność przyszłych wymian.

Druga taktyka to regularne zakupy mniejszych sum we frankach. Jest to rozwiązanie nieobciążające domowego budżetu. Wymaga natomiast większej cierpliwości, bo trwa zdecydowanie dłużej. Ostatecznie natomiast pozwala „wypatrzyć” naprawdę dobre oferty cenowe i sporo zaoszczędzić na wymianie.

Jakie są prognozy dla frankowiczów?

Czego mogą spodziewać się frankowicze w 2023 i 2024 roku? Eksperci prognozują, że w najbliższych miesiącach kurs franka może ulec zmianie na gorsze dla osób, które mają w nim kredyty. Należy natomiast pamiętać, że nie są to pewne informacje, a jedynie przewidywania.

Notowania walut bywają niespodziewane i całkowicie nieprzewidywalne. W takiej sytuacji, zdaniem wielu ekspertów, można zrobić zapas franka na wypadek kolejnej podwyżki jego ceny. Można zrobić to za pośrednictwem Walutomatu, gdzie ogłoszenia wystawiają zwykli użytkownicy. Trafiają się tam więc oferty o wiele atrakcyjniejsze niż w zwykłych kantorach online. To szansa na dokonanie atrakcyjnej wymiany, nawet gdy oficjalny kurs franka trudno będzie nazwać sprzyjającym.

Materiał promocyjny

Napisany dnia: 22.06.2023, 07:35

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKatowice wprowadzają zmiany w założeniach polityki parkingowej. Po uwagach zgłoszonych przez mieszkańców 
Następny artykułУкраїна отримає додаткові $1,75 млрд допомоги від союзників через Світовий банк