A A+ A++

Wojskowi medycy OT szkolili się z zakresu medycyny pola walki na Litwie, a zakończonego egzaminem według amerykańskich wytycznych TCCC. Wśród uczestników byli żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Troje wojskowych medyków – ratownik medyczny z pogotowia ratunkowego oraz studenci pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego – uczestniczyło w szkoleniu z zakresu medycyny pola walki zorganizowanego przez litewską Obronę Terytorialną – informuje mjr Łukasz Wilczewski z sekcji Komunikacji Społecznej 1PBOT. 

Szkolenie odbywało na terenie jednostki Ochotniczych Sił Obrony Kraju (lit. KASP) w Kownie, a jego uczestnikami byli żołnierze OT z Danii, Gruzji, Litwy, Łotwy, Norwegii i Szwecji. Polskę reprezentowali żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy łączą pracę i studia ze służbą wojskową.

Szkolenie składało się z części teoretycznej oraz praktycznej, które były realizowane według amerykańskich wytycznych TCCC (ang. Tactical Combat Casualty Care – procedury taktyczno-bojowej opieki nad poszkodowanym). Egzamin odbywał się w ciasnych pomieszczeniach, w warunkach ograniczonej widoczności i zadymieniu.

– Uczyliśmy się jak tamować masowe krwotoki, opatrywać rany klatki piersiowej, jak udrożnić i zabezpieczyć drogi oddechowe – opowiada żołnierz 1PBOT. – Za pomocą fantomów mogliśmy się sprawdzić w tamowaniu krwotoków za pomocą opatrunku hemostatycznego. Na co dzień studiuję pielęgniarstwo i dzięki kursowi mogłam nauczyć się jak postępować w warunkach zagrożenia życia nie tylko pacjenta, ale i mojego – dodaje.

17 stycznia w Wilnie podpisany został plan współpracy pomiędzy 1 Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej a Ochotniczymi Siłami Obrony Kraju na 2024 rok. Szkolenie w Kownie jest jednym z praktycznych wymiarów porozumienia.

Procedury taktyczno-bojowej opieki nad poszkodowanym (TCCC) zostały opracowane w Stanach Zjednoczonych. Podzielone są na trzy części: opiekę pod ostrzałem, taktyczną opiekę na polu walki oraz opiekę podczas ewakuacji. Główne zasady TCCC to: wykonanie zadania taktycznego, zapobieganie zwiększeniu liczby poszkodowanych oraz udzielanie pomocy rannym.

W skład 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” wchodzą: 11 batalion lekkiej piechoty w Białymstoku, 12 batalion lekkiej piechoty w Suwałkach, 13 batalion lekkiej piechoty w Łomży, 14 batalion lekkiej piechoty w Hajnówce, 15 batalion lekkiej piechoty w Dąbrowie Moczydłach oraz samodzielne pododdziały.

WOT zachęca studiujących kierunki medyczne do wstąpienia w swoje szeregi. Dane kontaktowe znajdziesz tu: https://www.wojsko-polskie.pl/1bot/krok-po-kroku/ lub dzwoniąc pod numer Linii Wsparcia Rekrutacji: 800 696 077 (poniedziałek-piątek w godz. 7:30 – 15:30).

źróło: 1PBOT

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUrząd Miejski Bytom: Pomóżmy Adriannie Rozner zebrać środki na zakup specjalistycznego samochodu
Następny artykułPolicjanci z Czerska w ciągu kilku godzin zatrzymali trzy osoby poszukiwane