A A+ A++

Dieta dla głodnych wiedzy i spragnionych spokoju

Aby wspierać myślenie, wystarczy jeść różnorodnie, pilnując, by w codziennym jadłospisie znalazły się produkty bogate w takie mikroskładniki jak:

Antyoksydanty, czyli związki chemiczne, które hamują reakcje utleniania, jakie zachodzą w organizmie i tym samym chronią przed chorobami oraz niekorzystnymi zmianami. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że naprawiają szkody, które powodują wolne rodniki. Choć nazwa brzmi niewinnie, kryją się pod nią toksyczne związki, będące ubocznymi produktami zachodzących procesów biochemicznych, które uszkadzają materiał genetyczny w organizmie. Przeciwutleniacze (antyoksydanty) skutecznie neutralizują powstawanie wolnych rodników. Regularnie dostarczane w jedzeniu zmniejszają ryzyko zachorowania na różne choroby cywilizacyjne. Ponadto związki te działają ochronnie na delikatny układ nerwowy. Pod dostatkiem mają ich owoce, zwłaszcza te kwaśne oraz ciemne winogrona, bogate w resweratrol o udokumentowanych leczniczych właściwościach.

Kwasy omega-3. Występują w błonach komórkowych mózgu, ułatwiając sprawny przepływ informacji między komórkami. Pomagają w zapamiętywaniu i sprzyjają poprawie koncentracji. Zwalczają stany zapalne, które są przyczyną chorób neurodegradacyjnych. Produkty z kwasami omega-3 to morskie ryby, orzechy i nasiona, olej lniany, rzepakowy i sojowy.

Aminokwasy. Dzięki nim dochodzi do syntezy neuroprzekaźników, bez których zaburzeniu ulega dobowy rytm snu i czuwania, wpadamy w ponury nastrój, tracimy zapał i energię oraz zapominamy o jakiejkolwiek aktywności, także fizycznej (a ta głowie jest absolutnie niezbędna). Aminokwasy wspomagające pracę szarych komórek znajdziemy m.in. w jajkach, tofu, komosie ryżowej, twarogu, warzywach strączkowych i rybach.

Witaminy z grupy B. Ich deficyt powoduje m.in. osłabienie pamięci, kłopoty ze skupieniem uwagi i kojarzeniem, bezsenność. Osoby jedzące słodycze i regularnie sięgające po alkohol potrzebują ich więcej. Są w tuńczyku, wątrobie, mięsie indyka, pełnym ziarnie zbóż, fasoli i grochu, słoneczniku i fistaszkach.

Lecytyna. Jest najlepszym źródłem choliny potrzebnej do powstania acetylocholiny – jednego z neuroprzekaźników. Szybko poprawia pamięć. Lecytyna występuje w orzeszkach ziemnych, soi i kiełkach pszenicy.

Żelazo jest nośnikiem tlenu, bez którego trudno o jasność umysłu. Uczestniczy w tworzeniu osłonek mielinowych, które ochraniają neurony, synaps i neurotransmiterów. Znajduje się w orzechach, roślinach strączkowych, owocach pestkowych, warzywach liściastych, rodzynkach.

Potas. T … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinisterstwo Zdrowia: “Promowane będą osoby zaszczepione”
Następny artykułKoncert Big Band Chojnice