A A+ A++

Sybilla z Kumae, znana również jako Sybilla Kumańska, była kapłanką przewodzącą Apollinowskiemu orakulum w Cumae, greckiej kolonii niedaleko współczesnego Neapolu. Słowo “sybilla”, wywodzące się z greckiego “sibylla”, oznacza prorokinię. Sybilla z Kumae była jedną z najbardziej znaczących postaci w legendach wczesnego Rzymu, co zostało utrwalone w VI księdze “Eneidy” Wergiliusza. O jej znaczeniu świadczy także fakt, że była najbardziej znaną sybillą wśród Rzymian, przewyższającą inne słynne sybille, takie jak Sybilla z Erythrai czy z Dodony.

Cumae, położone około 19 km na zachód od Neapolu, było prawdopodobnie najstarszą grecką kolonią na lądzie stałym w zachodniej części świata. Założone około 750 r. p.n.e. przez Greków z Chalkidy, Cumae opanowało najbardziej żyzne części równiny Kampanii. Po podboju przez Rzymian w 338 r. p.n.e., Cumae stało się spokojnym miastem wiejskim, a w 1205 r. zostało zniszczone. Pozostałości fortyfikacji i grobów z różnych okresów historii miasta zostały odnalezione na wzgórzu akropolu i w innych miejscach.

Sybilla z Kumae jest znana z przepowiadania przyszłości poprzez “śpiewanie losów” i pisanie na liściach dębu. Liście te były układane przy wejściu do jej jaskini, a jeśli wiatr je rozrzucał, Sybilla nie pomagała w ich ponownym ułożeniu, co uniemożliwiało odtworzenie oryginalnego proroctwa. Znana jest również z historii sprzedaży Ksiąg Sybillińskich królowi Tarquiniusowi Superbusowi, semi-legendarnemu ostatniemu królowi Królestwa Rzymskiego. Po tym, jak król odmówił zakupu ksiąg ze względu na ich wygórowaną cenę, Sybilla spaliła trzy z nich, a następnie ponownie zaoferowała pozostałe sześć za tę samą cenę. Kiedy król ponownie odmówił, spaliła jeszcze trzy książki, a resztę sprzedała.

Sybilla pełniła także rolę przewodnika do podziemi (Hadesu), których wejście znajdowało się w pobliżu krateru Avernus. Była przewodnikiem Eneasza w jego zstąpieniu do świata podziemnego, aby odwiedzić ducha jego zmarłego ojca, Anchizesa. Ostrzegała go, że to nie jest lekka wyprawa. Mimo że była śmiertelniczką, Sybilla żyła około tysiąca lat. Uzyskała tę długowieczność, kiedy Apollo zaoferował spełnienie jej życzenia w zamian za jej dziewictwo; chwyciła garść piasku i poprosiła o życie tak długie, jak liczba ziaren piasku, które trzymała. Później, po odrzuceniu miłości boga, pozwolił jej ciało uschnąć, ponieważ nie poprosiła o wieczną młodość.

W 1932 roku Amedeo Maiuri odkrył jaskinię znana jako “Antro della Sibilla”, której identyfikację oparł na opisie Wergiliusza w 6. księdze “Eneidy” oraz na opisie anonimowego autora znanego jako pseudo-Justin. Jaskinia to trapezoidalny korytarz o długości ponad 131 metrów, wykuty w skałach wulkanicznego tufu, prowadzący do najbardziej wewnętrznej komory, gdzie sądzono, że Sybilla przepowiadała.

Postać Sybilli z Kumae oraz jej jaskinia w Cumae są fascynującymi elementami historii starożytnej Grecji i Rzymu, łącząc mitologię z historią. Ich tajemnica pozostaje nieodgadniona, a legendy wciąż budzą zainteresowanie badaczy i entuzjastów historii. Ta opowieść nie tylko rzuca światło na praktyki wróżbiarskie w starożytności, ale także stanowi ważny element kulturowego dziedzictwa regionu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Uczymy szacunku do tradycji, rozwijamy pasję”. Z tej nauki w zespole Częstochowa skorzystało już ponad 2 tys. młodych ludzi
Następny artykułMiejsce z wyjątkową atmosferą w Forcie Mokotów