A A+ A++

Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, a charakterystycznym motywem – kolor niebieski. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, obchody przenoszą się głównie do internetu.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku.

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe objawiające się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań.

Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością, a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu. Autyzm dotyczy wielu obszarów funkcjonowania i sprawia, że osoby z tzw. spektrum zaburzeń autystycznych rozwijają się inaczej.

Dlaczego kolor niebieski?

2 kwietnia każdy z nas może aktywnie włączyć się w obchody, na przykład poprzez założenie niebieskiego ubrania.

Niebieski jest symbolem autyzmu. To kolor niewinności, nadziei, ale również kolor dla chłopców, a wśród dzieci autystycznych jest znacznie więcej chłopców niż dziewczynek. Niebieski jest także uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw.

Konsultacje w MPPP w Krośnie

Pracownicy Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krośnie (ul. Lewakowskiego 14) zapraszają zainteresowanych rodziców i opiekunów na indywidualne konsultacje dotyczące spektrum autyzmu.

Odbędą się one w piątek (2 kwietnia) od godz. 8:00 do 13:00.

Powiatowy Dzień Świadomości Autyzmu

Powiat Krośnieński wspólnie z Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie oddział Krosno, Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną w Krośnie i Szkołą Podstawową w Dukli zapraszają na konferencję zorganizowaną w ramach obchodów Powiatowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Jest ona skierowana do dyrektorów szkół i placówek oświatowych, nauczycieli, rodziców, samorządowców oraz pracowników PCPR, GOPS, MOPS, ŚDS.

Konferencja przeprowadzana zostanie w poniedziałek (12 kwietnia) w formule on-line. Głównym przesłaniem wydarzenia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu.

Zgłoszenie uczestnictwa, wraz z podaniem imienia i nazwiska, instytucji oraz emaila należy przesłać do 7 kwietnia na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (telefon kontaktowy 13 43 75 800).

Wyjątkowa piosenka

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu powstała piosenka „Autentyczni”.

Utwór został napisany w taki sposób, by przebojowo przekazywać podstawową wiedzę na temat autyzmu – tłumaczy Rafał Tomczyk, kompozytor i autor słów.

Dodaje, że tekst piosenki dotyczy nas wszystkich. – Bo jak mawiają “każdy z nas jest trochę autystą” i wszyscy chcemy być autentyczni.

Muzycy specjalizujący się m.in. w tworzeniu piosenek dla dzieci do udziału w projekcie zaprosili dużą grupę gości (niemal 20 osób). To łódzcy muzycy, doświadczeni wokaliści i instrumentaliści uczestniczący w wielu projektach muzycznych, programach radiowych i telewizyjnych, którzy zajmują się bardzo różnymi gatunkami muzycznymi (od muzyki klasycznej do rockowej).

W nagraniu piosenki wzięli udział: Aleksandra Borkiewicz, Jakub Koźba, Kasia Kubus-Salska, Sonia Stochmiałek, Rafał Tomczyk, Sebastian Grzegorz Wojtczak, Sylwia Wysocka (wokal), Michał Karkusiński (klawisze), Paweł Szymczak (perkusja), Tomasz Wiktorowicz (gitary), Artur Kubasik (bas), Marek Maciejewski (saksofon), Bernard Zdonek (trąbka), Kwartet smyczkowy Apertus Quartet (Marta Kalińska, Paulina Wielgosińska, Małgorzata Sowierka-Chmiel, Maria Katarzyna-Filipiak).

Produkcją muzyczną zajął się Michał Karkusiński.

Artyści są przekonani, że piosenka przyczyni się w znacznym stopniu do zwiększenia zainteresowania tematyką autyzmu, który dotyka coraz większą grupę dzieci.

Premierę teledysku zaplanowano na piątek (2 kwietnia) na kanale YouTube zespołu “4” – TUTAJ.

tom

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZagadkowa kolizja – brały w niej udział dwa auta czy jedno?
Następny artykułNowy SOR na Józefowie. Mazowsze znów bez dotacji