A A+ A++

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Tarnów od lat pozostaje w cieniu słynnego Krakowa, który bije rekordy popularności i jest uwielbiany przez turystów. Tymczasem “polski Biegun Ciepła” dla niektórych jest jednym z najciekawszych polskich miast. Zachwyca nie tylko urokliwymi uliczkami, ciekawą architekturą i drewnianymi kościółkami, ale również obszerną listą atrakcji turystycznych. 

Zobacz wideo
Triki, które pomogą wam zaoszczędzić pieniądze przy planowaniu wakacji. W te dni kupuj bilety [MAMY CZAS]

To jedno z najciekawszych polskich miast. Zachwyca nie tylko wyglądem 

XVI wiek był złotym okresem Tarnowa; przypadł na lata rządów Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Amora Tarnowskiego. Przyczynił się on bowiem do dynamicznego rozwoju miasta – wybudował wały wzmacniające obronność, usprawnił sprawowanie rządów, ulepszył budownictwo. “Gospodarzem Tarnowski był doskonałym. Miał poważne osiągnięcia w ulepszaniu administracji we własnych dobrach i królewszczyznach, w podnoszeniu zamożności swoich miast i wsi” – pisze Andrzej Niedojadło na stronie Fundacji Tarnowskiego. 

Wszystkie te i przyszłe starania w końcu zaowocowały i widoczne są do dziś. Tarnów obecnie wyróżnia się bowiem niezwykłym klimatem, drewnianymi, gotyckimi kościółkami i starówką, okrzykniętą perłą polskiego renesansu. Jest ona bowiem jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowego układu architektonicznego polskich miast. 

Co warto zobaczyć, będąc w Tarnowie? Najciekawsze atrakcje turystyczne 

Piękny ten Tarnów, dlaczego ja jeszcze tam nie byłam?” – napisała jedna z internautek na portalu X. Wydaje się, że wielu turystów mogłoby zadać sobie to samo pytanie – ostatecznie większość decyduje się bowiem odwiedzić słynny Kraków. Dla osób, które pragną uniknąć tłumów, w spokoju delektować się niezwykłym klimatem miasta i odkryć wiele nowych miejsc, Tarnów będzie doskonałym wyborem na wyjazd. 

Warto wybrać się przede wszystkim na spacer po tarnowskiej starówce, po drodze odwiedzając klimatyczne kawiarenki i restauracje. W okolicy rynku wzniesionego w 1330 roku znajduje się mnóstwo kamienic z XVI wieku; za jedne z najcenniejszych uznaje się dwa renesansowe budynki z podcieniami, oznaczone numerami 20 i 21. Będąc w Tarnowie, warto również odwiedzić Muzeum Diecezjalne, Muzeum Etnograficzne, Bazylikę Katedralną, dworzec kolejowy i “kosmiczną” fontannę. 

Kto choć raz zobaczył Tarnów, nie potrafi się oprzeć urokowi jego galicyjskiej atmosfery. To nie tylko wyjątkowa uroda Starego Miasta […]. To także szczególny duch, który odróżnia stare grody południa od reszty Polski

– czytamy na stronie it.tarnow.pl. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGościem Radia ZW jest Elżbieta Kalińska, dyrektorka Wieluńskiego Domu Kultury
Następny artykułUkraińska propaganda coraz mniej skuteczna