A A+ A++

Raz na 2-3 lata zdarza się miesiąc, w którym możemy obserwować aż dwie pełnie Księżyca. To możliwe, ponieważ obieg naturalnego satelity wokół Ziemi trwa dokładnie 29,5 dnia. Najbliższa okazja do obserwowania drugiej pełni w tym samym miesiącu już 31 sierpnia. Wtedy nocne niebo rozświetli Niebieski Księżyc. Czy faktycznie będzie niebieski?

Kiedy jest druga pełnia Księżyca w sierpniu 2023?

Druga pełnia Księżyca w sierpniu 2023 przypada na ostatni dzień miesiąca – dokładnie o godzinie 3:37. Dla ludzkiego oka różnica będzie jednak niewielka – Księżyc w pełni będzie można obserwować już wieczorem 30 sierpnia. W okolicach Warszawy naturalny satelita pojawi się na niebie o 19:43.

Oprócz tego, że będzie to druga pełnia w tym samym miesiącu (pierwsza wypadała 1 sierpnia), będzie to także superpełnia. To określenie stosuje się, kiedy Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi. 

31 sierpnia odległość między nimi wyniesie zaledwie 363 603 km. Dla porównania apogeum Księżyca (największa odległość od planety) to 406 700 km.

Niebieski Księżyc. Takie zjawisko jest raz na 2-3 lata

Czas “od pełni do pełni”, czyli miesiąc synodyczny trwa 29 dni 12 godzin 44 minuty i 3 sekundy. Nie licząc lutego, teoretycznie każdy inny miesiąc może być okazją do obserwowania dwóch pełni Księżyca. Z oczywistych względów, największe szanse mają miesiące liczące 31 dni. W tym roku będzie to sierpień. 

Prawdziwa kumulacja miała miejsce w 2018 roku. Wtedy Niebieski Księżyc pojawił się na niebie aż dwa razy w odstępie zaledwie dwóch miesięcy, a do tego jeden z nich był połączony z zaćmieniem Księżyca. Na kolejny rok, w którym “blue moon” pojawi się aż dwa razy, poczekamy ponad dekadę, do 2037 roku.

Czy Niebieski Księżyc jest naprawdę niebieski?

Krótka odpowiedź brzmi – nie. W teorii, na skutek pewnych zjawisk atmosferycznych Księżyc faktycznie może przybierać niebieskawy odcień, jednak nie jest to związane z drugą pełnią w tym samym miesiącu, ale przede wszystkim warunkami atmosferycznymi (dyfrakcją światła w atmosferze).

Skąd więc wzięła się nazwa Niebieski Księżyc (blue moon)? Jej korzeni należy szukać w angielskich powiedzeniach sprzed kilkuset lat. W XVI wieku określenie oznaczało po prostu “coś niemożliwego”. 

Znaczenie wyrażenia zmieniło się pod koniec XIX wieku, po wybuchu wulkanu Krakatau na terenach dzisiejszej Indonezji. Pył, który trafił wtedy do atmosfery, spowodował, że przez kilka miesięcy tarcza Księżyca obserwowana z różnych miejsc na Ziemi faktycznie przybierała niebieski kolor (ale nie tylko niebieski). Od tamtej pory zwrot “once in a blue moon” oznacza coś bardzo rzadkiego, wyjątkowego.

Fazy Księżyca przed pełnią i po pełni

Jak wygląda cały cykl księżycowy i ile jest kwadr Księżyca? W klasycznym podziale cały cykl dzieli się na cztery części, podobnie jak godzinę na kwadranse, czy rok na kwartały.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułАвіація завдала 10 ударів по районах скупчення ворога – зведення
Następny artykułMandat 3 tys. zł i stracisz dowód rejestracyjny! Policja bierze się za takie auta