A A+ A++

PKN ORLEN podpisał ze spółką ORLEN Południe porozumienie, które zakłada budowę nowoczesnej instalacji przemysłowej do produkcji bioetanolu II generacji i określa sposoby jej sfinansowania. Inwestycja, która zostanie zrealizowana w rafinerii w Jedliczu, będzie pierwszą tego typu w Polsce i drugą w Europie.

Wydajność instalacji wyniesie 25 tys. ton bioetanolu rocznie

Projekt wpisuje się w strategiczne cele Grupy ORLEN, ukierunkowane na osiągniecie neutralności emisyjnej do 2050 roku. Jak słyszymy w Orlenie, inwestycja ma także umocnić pozycję Polski na europejskim rynku biopaliw nowej generacji.

makieta istniejącej rafinerii

Bioetanol to alkohol etylowy, otrzymywany z biomasy

Stanowi dodatek do benzyny, przez co może być wykorzystywany w transporcie. Instalacja do jego produkcji, która powstanie w Jedliczu, będzie drugą w Europie. Pierwsza znajduje się w Rumunii.

– Zgodnie ze strategią ORLEN2030, wzmacniamy pozycję regionalnego lidera w obszarze biopaliw nowej generacji. Budowa instalacji do produkcji bioetanolu II generacji to kolejna inwestycja w przyjazne środowisku technologie, które ograniczają emisję CO2. Realizacja tego projektu znacząco przyczyni się także do wypełnienia przez PKN ORLEN Narodowego Celu Wskaźnikowego, którego poziom sukcesywnie rośnie. Oznacza też stworzenie nowych miejsc pracy i wykorzystanie potencjału rolnictwa w południowo-wschodniej Polsce, co przełoży się na wymierne korzyści dla polskiej gospodarki i regionu – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Bioetanol będzie produkowany w Jedliczu z surowców niespożywczych, pozyskiwanych głównie od polskich rolników, przede wszystkim ze słomy zbóż. Pozwoli to jeszcze lepiej wykorzystać potencjał lokalnego rolnictwa. W skład kompleksu bioetanolu wejdzie instalacja główna oraz nowoczesna elektrociepłownia oparta na kotle biomasowym opalanym ligniną. Wykorzystywana w elektrociepłowni lignina będzie produktem odpadowym instalacji bioetanolu. Rocznie będzie powstawać jej ok. 90 tys. ton. Lignina będzie spalana w kotle fluidalnym o mocy 48 MW. Wytworzona w ten sposób energia cieplna w całości będzie przeznaczana na potrzeby kompleksu instalacji do produkcji bioetanolu II generacji.

Realizacja projektu umożliwi większe wykorzystanie pod inwestycje terenów ORLEN Południe w Jedliczu. Ponadto będzie wiązała się ze wzrostem zatrudnienia. W rafinerii powstanie około 50 nowych miejsc pracy, m.in. dla specjalistów z zakresu zaawansowanych biotechnologii. 


makieta istniejącej rafinerii

ORLEN Południe na bazie tej inwestycji planuje realizację także kolejnych projektów badawczo-rozwojowych, m.in. związanych z dalszym przetwarzaniem produktów ubocznych, np. ligniny i wywaru, w procesach biologicznych. Spółka zamierza także poszerzać bazę surowcową o produkty odpadowe i rośliny energetyczne, np. miskant.

Płocki koncern podał, że szacowana wartość nakładów inwestycyjnych na realizację projektu B2G zostanie opublikowana po zakończeniu przez Orlen Południe negocjacji warunków umów z wykonawcami tej inwestycji.

Budowa instalacji do produkcji bioetanolu II generacji to kolejny krok w kierunku przekształcania zakładów ORLEN Południe w nowoczesne biorafinerie, w których produkcja oparta jest na źródłach odnawialnych. W listopadzie ubiegłego roku w rafinerii w Trzebini została uruchomiona największa w Europie instalacja do produkcji ekologicznego glikolu. Spółka inwestuje również w program biogazowy, w ramach którego na terenie całego kraju powstanie sieć biometanowni.

red. Krosno112.pl, Źródło: Orlen Południe

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDwuwładza na Pradze-Północ. Radni prowadzili dwie sesje naraz. PiS przejmie rządy?
Następny artykułBejsbolami i deskami skatowali dwóch mężczyzn. “Pomyliliśmy się, nie tych chcieliśmy zaatakować”